5 הרוגים בתקרית אש באוקראינה

על פי דיווח בטלוויזיה הרוסית, חמושים תקפו מחסום שהוקם על ידי בדלנים במזרח המדינה. התוצאה: חמישה הרוגים, כולל שניים מהיורים. רק בסוף השבוע נחתם הסכם בינלאומי לפירוק הבדלנים מנשקם

הזירה מתחממת שוב? (רויטרס)

העימותים האלימים באוקראינה נמשכים: הטלוויזיה הרוסית דיווחה הבוקר (א') כי חמישה בני אדם נהרגו ליד העיר סלביאנסק במזרח אוקראינה, לאחר שחמושים תקפו מחסום משטרתי. המחסום אויש על ידי פעילים פרו-רוסים, שתומכים בהפרדת העיר מהשליטה האוקראינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טרם התקבל אישור רשמי על התקרית, שעלולה להיות החמורה בתולדות הסכסוך. על פי הדיווח בתחנת הטלוויזיה "רוסייה 24", שלושה מההרוגים היו פרו-רוסים, והשניים הנוספים היו החמושים, שהם ככל הנראה לאומנים אוקראינים.

זהו אינו האירוע הקטלני הראשון בעיר, בה מתחולל מאבק עז בין הצדדים: בשבוע שעבר נהרג בעיר קצין בכיר וחמישה נפצעו בפעילות נגד טרור בעיר, לאחר שהממשלה הכריזה על מבצע למיגור הטרור בעיר. במתקפה נגדית נהרג פעיל פרו-רוסי.

"על הצדדים להימנע מאלימות"

בסוף השבוע האחרון ניסו הצדדים להביא דווקא לרגיעה באזור, וביום חמישי האחרון הושגו הבנות שלפיהן המפגינים הפרו-רוסים יפנו את מבני הציבור עליהם השתלטו בערים שונות במזרח אוקראינה - וישיבו אותם לידי הרשויות במחוז. זאת למרות הצהרתו של הנשיא הרוסי, ולדימיר פוטין, שלפיה הצבא הרוסי לא מתערב בנעשה באוקראינה.

בהצהרה משותפת שפורסמה לאחר המפגש נכתב כי "על כל הצדדים להימנע מאלימות, הפחדה או פעולות פרובוקטיביות. על כל הקבוצות החמושות להניח את נשקן. את כל המבנים שנתפסו בניגוד לחוק יש להחזיק לבעליהם החוקיים". עוד הצהירו הצדדים כי יש לפזר את כלל ההפגנות וההתאספויות בכיכרות וברחובות ולחדול מהשתלטות על שטחים ציבוריים.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס גם הוא להסכמות שהושגו ואמר כי מדובר בצעד חשוב, אך כי הוא נותר סקפטי באשר לכוונות של רוסיה לאור מעשיה בעבר. מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי ציין כי הצלחת המהלכים תימדד "במעשים ולא במילים".

התגובות להסכמות שהושגו לא איחרו לבוא מכיוונו של המשטר הזמני בקייב, שם עדיין מפקפקים בכוונותיה של מוסקבה: "ההבנות שהושגו יהוו מבחן עבור רוסיה ויראו האם היא באמת מחפשת יציבות באזור", אמר שר החוץ האוקראיני אנדריי דשצ'ייציה. עדיין לא ברור האם רוסיה תציית לבקשת המערב להסיג את כוחותיה, שמוצבים לאחרונה בצדו הרוסי של הגבול עם אוקראינה.