אסון המעבורת בדרום קוריאה: משפחות הנעדרים התעמתו עם המשטרה

ארבעה ימים לאחר טביעת המעבורת הדרום-קוריאנית בדרך לאי ג'ג'ו, מניין הקורבנות באסון עלה ל-49. במהלך הלילה חולצו 16 גופות נוספות. מאמצי החילוץ והחיפושים אחר 253 הנעדרים הנוספים נתקלים בקשיים בשל התנאים באזור

משפחות קורבנות האסון (רויטרס)

ארבעה ימים לאחר טביעת המעבורת הדרום קוריאנית, זעמן של משפחות הנעדרים הוביל לעימות פיזי עם השוטרים סמוך לאתר בו מתבצעים ניסיונות החילוץ. מניין הקורבנות באסון הימי עלה ל-49, לאחר ש-16 גופות נוספות נמשו במהלך הלילה (א') מהמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים המעורבים במאמצי החילוץ דיווחו כי שרידי הספינה לא יוזזו באמצעות מנוף עד שלא יושלם פינוי על הגופות מהאזור. כמאה קרובים של הנעדרים התאספו ליד הגשר המוביל מהאי ג'ינדו, בו הונחו לחכות לתוצאות מאמצי החיפוש, וניסו לחצות אותו לעבר הבירה סיאול על מנת למחות על יחס השלטונות. המשטרה שהתגבשה במקום בשני טורים חסמה את דרכם, ובמקום נוצר עימות פיזי. אחת האימהות במקום, באה סון-אוק, קראה בבכי: "הביאו לי את הגופה".

בשלב זה טרם אותרו 253 מנוסעי המעבורת - מרביתם תלמידי תיכון. במקביל למאמצי החילוץ, שנתקלים בתנאי מזג אוויר קשים, נמשכת חקירת הטביעה. להערכת התביעה במדינה, ככל הנראה פנתה בזווית חדה לפני שהתהפכה. קפטן הספינה נעצר אתמול בחשד לרשלנות, יחד עם שלושה חברי צוות נוספים.

253 נוסעים עדיין נעדרים (רויטרס)

הקפטן: "הלכתי לחדר השינה לזמן קצר"

אתמול הציעו משפחות הנעדרים לרשויות לקחת מהן דגימות DNA כדי לסייע בזיהוי הגופות. הקפטן שנטש את המעבורת, בזמן שזו שקעה מול חופה של קוריאה הדרומית, התנצל אתמול בפני משפחות הקורבנות וניסה להסביר מה התרחש על הסיפון באותם רגעים. כשהוא ניצב מול מצלמות הטלוויזיה וראשו מורכן, הודה הקפטן לי ג'ון סאוק כי הוא שעיכב את ההוראה לנטוש את המעבורת כיוון שחשב שהים היה קר מדי ושהנוסעים, רובים ילדים, ייסחפו במים.

"נתתי הוראות באשר לנתיב, ואחרי זה הלכתי לזמן קצר לחדר השינה כשזה קרה", אמר הקפטן. "באותו זמן הזרמים היו מאוד חזקים והטמפרטורה של המים היתה נמוכה וחשבתי שאם אנשים יעזבו את המעבורת, בלי שיקול דעת מתאים כשהם לא לובשים חליפת הצלה, הם ייסחפו וייתקלו בקשיים אחרים".

חקירת התאונה מתמקדת בשלב זה בפנייה חדה שביצעה המעבורת זמן קצר לפני שהחלה לשקוע, ובשאלה האם פינוי יעיל ומהיר יותר יכול היה להציל חיים. החוקרים אף יבקשו לקבוע האם הקפטן אכן נטש את הספינה בטרם סיים את תפקידו.

במקביל לדיווחים על מניין ההרוגים ההולך ועולה, דיווחה המשטרה במדינה כי סגן מנהל בית הספר התיכון, שמרבית תלמידיו טבעו באסון, נמצא אתמול תלוי וללא רוח חיים. סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית דיווחה כי גורמים במשטרה המקומית מסרו כי סגן המנהל, קאנג מין-קיו בן ה-52, תלה עצמו על עץ בסמוך למקום בו ממתינות משפחות הנעדרים בחוף.