פוטין: אין סיבה שלא תהיה נורמליזציה עם המערב

נשיא רוסיה מטיל את האחריות על החזרה לימים שמזכירים את המלחמה הקרה על המערב, ולא חושב שיש סיבה שזה יימשך כך. "זה לא תלוי בנו", אמר בריאיון. "זה תלוי בשותפים שלנו". הוא גם דחה את הביקורת לפיה כפה את שלטונו על חצי האי קרים. "אי אפשר להוציא באיומי אקדח אזרחים לקלפיות", אמר

מחכה למערב. פוטין (רויטרס)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הוא לא בדיוק האיש האהוב על המערב בימים אלה. הפלישה לאוקראינה, כמו שמגדירים זאת במערב, מתפרשת כאיום על ארה"ב וכניסיון לחזור לימי המלחמה הקרה. אבל פוטין משחק אותה "קול". בריאיון טלוויזיוני עמו ששודר הערב (שבת) הוא אומר שהיחסים בין רוסיה למערב יכולים להשתפר - אבל זה לא תלוי בו, אלא במערב כמובן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה לא תלוי בנו", אמר נשיא רוסיה, "או לפחות לא רק בנו. זה תלוי בשותפים שלנו. אני לא חושב שיש משהו שצריך לעכב נורמליזציה ושיתוף פעולה נורמלי עם המערב".

פוטין לא ציין באילו מהלכים לשיטתו על המערב לנקוט כדי לקדם את הנורמליזציה, עם זאת דוברו אמר ביום שישי כי המערב לא מתייחס בכבוד לרוסיה. "המערב מתייחס אלינו כאל נערת בית ספר אשמה", אמר הדובר.

חלק מהריאיון עמו הקדיש פוטין כדי לדחות את הביקורת נגדו ונגד ארצו על כפיית השלטון הרוסי על אזרחי חצי האי קרים האוקראיני. הוא הזכיר כי רוב האזרחים בקרים בחרו במשאל העם להיות חלק מרוסיה. "זה בלתי אפשרי להוציא בכוח אנשים מבתיהם באיומי אקדח ולהכריח אותם להגיע אל הקלפי להצביע", אמר פוטין. "התוצאה הייתה תמיכה של 83%".