חשש בוושינגטון: "הקלה בוויזות לישראלים - תגביר ריגול"

גורמים בקהילת המודיעין בארה"ב יצאו בתדרוך סגור נגד ההמהלך של קרי לצרף את ישראל לתוכנית המקלה על קבלות אשרות כניסה למדינה. "חוששים שהמהלך יקל על מרגלים ישראלים", הסביר גורם בקונגרס

יקלו באשרות? שגרירות ארה"ב בת"א, ארכיון (AP)

מחוקקים וגורמים בקהילת המודיעין בארה"ב חוששים, כי התוכנית להקלות בהנפקת ויזות לצעירים ישראלים שמעוניינים להיכנס לארה"ב, תעלה את הסיכון לריגול ישראלי בתוך המדינה - כך מדווח האתר האמריקני "Roll Call" העוקב אחר המתרחש בבתי הקונגרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הדיווח, במשך שנים ישראל חיפשה דרך להיכנס לתוכנית הכוללת 38 מדינות שאזרחיהן יכולים להיכנס אל ארצות הברית ולהישאר בה במשך 90 יום, מבלי שיצטרכו לקבל ויזה בשגרירות האמריקנית.

עד היום, גורמים אמריקניים אמרו כי סרבו לכניסתה של ישראל לתוכנית רק בגלל שהיא אינה עונה על דרישות מסויימות, בהן הדרישה כי אחוז הסירובים שקיבלו אזרחים לויזה במדינה אינו עולה על שלושה אחוזים.

38 מדינות בתוכנית להקלה בויזות (שגרירות ארצות הברית בישראל)

אולם, גורמים בקונגרס הודו לראשונה כי הסיבה לאי הכללתה של ישראל ברשימה נובעת גם משיקולי מודיעין וביטחון לאומי. "קהילת המודיעין האמריקני מודאגת שצירופה של ישראל לתוכנית הויזה תקל על מרגלים ישראלים להיכנס למדינה", אמר עוזר בכיר בבית הנבחרים.

מספר עוזרים בקונגרס ציינו כי חברים בקהילת המודיעין, כמו גם גורמים במחלקת ביטחון הפנים ובמחלקת המדינה ביטאו את חששותיהם בסקירה סודית למחוקקים וחברי הצוות בבית הנבחרים שדנה בנושא הויזות.

"נוצר רושם שישראלים אינם רצויים בארה"ב"

ביום חמישי האחרון הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי מזכיר המדינה ג'ון קרי הורה על שורת מהלכים, במטרה להקל על קבלת ויזה עבור צעירים ישראלים שמעוניינים להיכנס לארצות הברית.

ההודעה האמריקנית הגיעה בעקבות העלייה החדה במספר הבקשות לוויזה של ישראלים, שנדחות על ידי השגרירות האמריקנית. על פי נתונים שנאספו על ידי מחלקת המדינה האמריקנית, בשנת 2006 עמד שיעור הדחיות על 16% בקרב צעירים בין הגילאים 21-26. עד שנת 2009 עלה שיעור הבקשות שנדחו ל-32%.

"למרות שמדובר רק בשליש מהפניות שנדחות, העלייה בשיעורן יוצרת את הרושם כאילו צעירים ישראלים אינם רצויים בארצות הברית", נכתב בהודעה מטעם משרד החוץ האמריקני.

"למרות זאת", הוסיפו במחלקת המדינה, "זהו לא המצב. ישראל היא אחת מבנות בריתנו הקרובות ביותר ואנו מברכים על כל מפגש בין ישראלים לאמריקנים, כולל הגעתם של ישראלים לשטחי ארצות הברית".