צפו: מפגן כוח צבאי ברחובות טהרן

היום יצא לדרכו המצעד הצבאי השנתי בבירת אירן, לציון יום הצבא הלאומי, שכלל אלפי חיילים שנשאו תת מקלעים על כתפיהם, טילים שהוצגו לראווה ושיירת טנקים עליהם הודבקו כרזות נגד ישראל וארצות הברית. למרות האווירה הלוחמנית, העביר הנשיא רוחאני מסר פייסני למערב: "אנחנו מעוניינים בדיאלוג". צפו במצעד בטהרן

בעוד נציגי אירן והמערב ממשיכים במגעים להשגת הסכם קבע בסוגיית הגרעין, הרפובליקה האיסלמית ממשיכה להפגין יכולות צבאיות מאיימות ברחובות: בטהרן נערך היום (ו') המצעד הצבאי השנתי לציון יום הצבא הלאומי, שכלל, כמיטב המסורת, גם קריאות בגנות ישראל והמערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך המצעד חשפה אירן מערכות ארטילריה מתקדמות ומערכות להגנה אווירית, כלי טיס בלתי מאוישים ותת מקלעים שנישאו על כתפי החיילים הרבים שצעדו בתיאום אל מול צמרת השלטון במדינה שישבה על בימת הכבוד, בהם גם הנשיא, חסן רוחאני. על הטנקים שנסעו במהלך המצעד ניתן היה להבחין בשלטים בגנות המערב עליהם נכתב "מוות לישראל" ו-"מוות לאמריקה".

רוחאני במצעד הצבאי, היום (AP)


הנשיא רוחאני, שנאם במהלך האירוע לראשונה מאז נבחר לתפקידו בשנה שעברה, אמר כי כוחה הצבאי הרב של אירן הוא שמגבה את הנושאים ונותנים מטעמה בשיחות הגרעין מול המערב והצהיר כי הרפובליקה האיסלמית מסוגלת לספק לעצמה את כל הציוד הצבאי שהיא צריכה לצרכי הגנה והתקפה של אויבים מבחוץ.

עם זאת, בחר הנשיא לשדר גם מסר פייסני: "אמרנו לעולם במהלך שיחות הגרעין שאיננו מעוניינים במלחמה, אנחנו חפצים בהגעה להסכמות באמצעות דיאלוג". בעצרת נשא דברים גם מנהיגה הרוחני של אירן, האייתוללה עלי חמינאי, ששלח איום מובהק: "אנחנו לא יוזמים כל מתקפה על אף מדינה, אבל לא נשב בשקט כנגד כל תוקפנות נגדנו".