אוסטרליה: "החיפושים אחר המטוס המלזי יופסק בקרוב"

ראש הממשלה האוסטרלי הודה כי הסיכויים למציאת המטוס, בהיעדר תשדורת, מתמעטים עם הזמן. לדבריו, אם המל"ט המיוחד שהופעל באזור לא יגלה את שרידי המטוס, "ניאלץ להפסיק את החיפושים ולשקול מחדש את צעדינו"

החיפוש אחרי המטוס (ארכיון) (רויטרס)

לאחר כשבוע ללא אותות מהמטוס המלזי, שנמצא לפי כל ההערכות במעמקי האוקיינוס, אוסטרליה מתחילה להרים ידיים: ראש הממשלה טוני אבוט הודה הלילה (ה') כי הכיוונים הטובים ביותר למציאת המטוס ייעלמו בקרוב ולכן יצטרכו להפסיק את החיפושים בקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אבוט אמר כי בעוד שבוע "נעצור, נתגבש מחדש ונשקול את צעדינו". הסיכויים למציאת מטוס הבואינג 777 נעשים קלושים, אך במסגרת המאמץ האחרון לאיתורו הפעילה אוסטרליה בימים האחרונים מל"ט מיוחד, שטרם מצא שרידים כלשהם.

ראש הממשלה האוסטרלי הסביר בשיחה עם כתב העיתון "וול סטריט ג'ורנל", כי אם המל"ט לא יאתר אף שריד, תידרש חשיבה מחדש על מבצע החיפושים כולו. עם זאת, הביע אבוט ביטחון כי הם "מחפשים במקום הנכון", תוך התבססות על האותות שלהערכתו הגיעו מהקופסה השחורה.

בתחילת השבוע אותר כתם שמן

לפני מספר ימים נשמעו האוסטרלים בטוחים יותר, לאחר שאותר כתם שמן באזור החיפושים. מתאם צוותי החיפוש אחר המטוס המלזי הנעדר, הגנרל האוסטרלי אנגוס יוסטון, דיווח על הראייה שעושיה להיות משמעותית.

בנוסף, הודיע יוסטון כי לסריקות תצטרף צוללת בלתי מאויישת שתחפש אחר שרידי המטוס בקרקעית הים. הצוללת תנסה למפות את הקרקעית אזורי החיפוש בעזרת סונאר. "לא קיבלנו שידור אחד מהקופסה השחורה כבר מספר ימים, כנראה שהגיע הזמן לרדת אל מתחת לים", אמר יוסטון. זאת לאחר שככל הנראה נגמרה הסוללה של משדר המטוס.

לדברי הגנרל, האותות צמצמו משמעותית את אזורי החיפוש, והפכו את סריקת קרקעית הים למעשית. "לא בטוח שזה מה שימצא את המטוס, ייתכן שגם זה לא יועיל", הדגיש יוסטון. בסוף השבוע הביע ראש ממשלת אוסטרליה אופטימיות זהירה, ולפיה האותות שהגיעו מקרקעית האוקיינוס ההודי - מקורם אכן בקופסא השחורה.