טביעת המעבורת מול חופי קוריאה: משפחות הנעדרים מממנות חיפוש פרטי

יממה לאחר שקיעת המעבורת, החיפושים אחר הנעדרים לא הניב תוצאות ניכרות, והחשש לגורלם של הנעדרים גדל. מספר הורים לתלמידים הנעדרים אף החלו במימון חיפוש פרטי, בתקווה למצוא את יקיריהם. לפחות תשעה בני אדם נהרגו באסון

המשפחות מתפללות לנס (רויטרס)

כיממה לאחר שקיעת המעבורת הדרום-קוריאנית, מאמצי החיפוש נמשכים אך הסיכויים למציאת ניצולים חיים קטנים: גורמי החילוץ דיווחו הלילה (ה') כי לפחות תשעה בני אדם נהרגו באסון וגופותיהם נמצאו, בהם מספר תלמידים ואנשי צוות. כ-290 איש, רובם תלמידי תיכון, עדיין מוגדרים נעדרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעות האחרונות פרסמה רשת CNN סרטון, שלטענת התקשורת המקומית צולם בטלפון סלולרי של אחד הנוסעים. בסרטון, שטרם אושרה אמינותו, נראים נוסעים בחליפות הצלה בתוך המעבורת, אך טרם התברר מועד הצילום המדויק.

על פי הנתונים הרשמיים של ממשלת דרום קוריאה, 174 איש חולצו עד כה, ו-55 מהם נזקקו לטיפול רפואי, לאחר שסבלו משברים, היפותרמיה וכוויות. 18 מסוקים, 87 ספינות ו-160 צוללנים משתתפים בחיפושים, לצד כוחות של הצי האמריקני, אך מספר הורים מודאגים לתלמידי התיכון הנעדרים אף שכרו סירות הצלה פרטיות, ומחו על יחס השלטונות.

החיפושים נמשכים (רויטרס)

"מרגיש כאילו העולם מתפרק"

"אין שום חילוץ, אלו שקרים - הם רק עוצרים את נזילת השמן, אני כועס כל כך", טען אחד האבות שיזם את החיפושים הפרטיים. אם נוספת סיפרה: "הדמעות שלי התייבשו, אני נתלית בתקווה ומקווה שהממשלה עושה הכל כדי להחזיר את הילדים להוריהם". "אני מרגיש כאילו העולם מתפרק", סיפר אב נוסף שמחכה לבשורות על גורל בנו.

אחד הניצולים, לים היונג מין, סיפר לתקשורת המקומית כי קפץ לים עם חליפת הצלה, ואז שחה לעבר אחת הסירות. "כשהמעבורת היטלטלה, כולנו מעדנו והתנגשנו זה בזה. המים היו כל כך קרים, ושחיתי מהר כי רציתי לחיות".

על פי ההערכות, הסיבה לשקיעת המעבורת היא התנגשות עם סלע. קפטן ג'ון נובל, מומחה לחילוץ ימי, טען כי השקיעה המהירה של המעבורת הקשתה מאוד על הנוסעים לצאת - "לאחר שספינה מגיעה לזווית של 20 מעלות, נוסעים לא יכולים לעמוד בתוכה בלי להחזיק במשהו, והם יכולים בקלות לאבד כיוון. לכן הם זקוקים לגורמי ההצלה".

מאות עדיין נעדרים (AP)

שקעו בדרך ל"הוואי של קוריאה"

ראש הממשלה היפני, שינזו אבה, שלח הודעת תנחומים לעם הקוריאני, ואמר כי הוא "מביע סימפטיה עמוקה ממעמקי ליבו למשפחות ולאנשים שנפגעו מהאסון".  

מרבית הנוסעים היו תלמידי ומורים בתיכון שעשו את דרכם לטיול בן ארבעה ימים בג'ג'ו, אי נופש שנחשב ל"הוואי של קוריאה". יותר מ-300 תלמידים ויותר מתריסר מורים מבית הספר היו על סיפונה של המעבורת, כשרבים מהם נותרו על גוף המעבורת השוקעת, כשהם ממתינים לחילוץ.

"זמן ההישרדות המרבי למבוגרים במים בטמפרטורות כאלה יהיה כשש שעות", אומר מייק טיפטון, פרופסור לפיזיולוגיה מאוניברסיטת פורטסמות' שבבריטניה. "התקווה היחידה להישרדות תהיה אם הנוסעים נלכדו בכיסי אוויר בתוך שרידי המעבורת. למרבה הצער, אני חושש כי רבים טבעו".

המעבורת, שנבנתה ביפן בשנת 1994, יכולה לשאת 900 בני אדם, אורכה מגיע ל-146 מטרים והיא שוקלת 6,586 טונות. גורמים רשמיים בקוריאה הדרומית אומרים שטרם ברור מה גרם למעבורת לשקוע לפתע לתוך מימי הים הצהוב הקרים.

הניצולים החזיקו בשרידי האנייה (AP)