מכתב ליהודים באוקראינה: "נשלול את זכויותיכם ונגרש אתכם"

חברי הקהילה היהודית בדונייצק שבאוקראינה התפלאו לגלות על בתי הכנסת בעיר מכתב מראש העיר לכאורה בו נכתב כי עליהם להתייצב במשטרה ואם לא יגורשו מהמדינה ורכושם יילקח. ככל הנראה מדובר בזיוף שמטרתו להפחיד את אנשי הקהילה, ולהסית את האש כלפיהם. היהודים חוששים: "כמו בשואה"

יהודים באוקראינה (רויטרס)

"אם לא תתייצבו - תישלחו בכוח אל מחוץ לדונייצק ורכושכם יוחרם". המילים האלו, שנכתבו על מכתבים שנתלו השבוע על בתי כנסת בעיר דונייצק שבאוקראינה, הזכירו ליהודים שם תקופה חשוכה מהעבר. על הנייר חתום, לכאורה, ראש העיר. עם זאת, בדיקת משרד החוץ העלתה כי הוא לא קשור למכתב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בהתאם לכך שמנהיגי יהדות אוקראינה תמכו בחונטה של בנדרה (ראשי התנועה הלאומנית האוקראינית), החליט המטה המרכזי של הרפובליקה העממית של דונייצק על מספר צעדים", לשון המסמך. עוד נכתב שם כי כל האזרחים היהודים מעל גיל 16 המתגוררים בשטחה של הרפובליקה חייבים להגיע עד 3 במאי 2014 לנציג משטרה לענייני לאום למטרת רישום, ועליהם להביא עמם 50 דולר.

היהודים מצווים להתייצב עם דרכון שבו נכתב שהם יהודים, מסמכים המעידים על גודל והרכב משפחתם ומסמכים המאשרים את בעלותם על רכוש ועל כלי רכב שברשותם. "במידה ולא יתייצבו, למואשמים יבוטלו זכויות האזרח והם יישלחו בכוח אל מחוץ לגבולות הרפובליקה ורכושם יוחרם", נכתב.

המכתב שנתלה על בתי הכנסת (המייל האדום)

"לא יודעים מי עומד מאחורי זה"

על פי עדי ראייה, המכתבים נתלו על ידי שלושה גברים לא מזוהים, שחבשו כובע גרב ונשאו את דגל הפדרציה הרוסית. הדבר מביא את אנשי הקהילה היהודית להאמין שמדובר במכתב מזויף, שלא יצא מבניין העירייה ונועד לשמש כהפחדה בלבד.

"אנחנו לא יודעים עדיין סופית מי עומד מאחורי השלטים", סיפר תושב המקום שנמצא בקשר עם אנשי הקהילה היהודית בעיר. "זה ממש נשמע כמו תקופת השואה, מעשה אנטישמי מובהק". בעקבות פניית חדשות 2 Online, מסרו במשרד החוץ כי הנושא יטופל. "ראש העיר שחתום על המכתב אמר שהוא לא חתם על מכתב כזה. בכל מקרה נבקש מהרשויות לחקור את הנושא", אמר דובר משרד החוץ.

בינתיים ממשיך הממשל האוקראיני בניסיונות הקשים לשמור על שליטתו בבירה קייב ומנהל מבצע שמוגדר כמבצע "נגד הטרור", נגד הארגונים הפרו-רוסיים שמשתלטים בשבוע האחרון על יעדי ובנייני הממשל בעיר. הנשיא האוקראיני אלכסנדר טורצ'ינוב אמר כי "המטרה שלנו היא להגן על אזרחים אוקראינים, להפסיק את פעולות הטרור, את הפשעים ואת הניסיונות לפרק את המדינה".

סייעה בהכנת הכתבה: ויקטוריה אבר

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.