מבצע נגד פעילים פרו-רוסים באוקראינה: הכוחות השתלטו על שדה תעופה

בעיר קרמטורסק במזרח המדינה נשמעו יריות ומטוסים חגו באוויר, לאחר שמשרד ההגנה האוקראיני הכריז על מבצע מיוחד נגד הפעילים הפרו-רוסים. הכוחות הצליחו להשתלט מחדש על שדה תעופה צבאי באזור. ראש ממשלת רוסיה: "אנחנו על סף מלחמת אזרחים"

על סף מלחמת אזרחים (רויטרס)

אחרי שפג האולטימטום שהציב נשיא אוקראינה לחמושים הפרו-רוסים, כוחות הצבא האוקראיני פתחו היום (ג') במבצע כנגד הבדלנים בערים קרמטורסק וסלבינסק במזרח המדינה. נשיא אוקראינה אולכסנדר טורצ'ינוב הכריז כי במהלך המבצע ארצו השתלטה בחזרה על שדה תעופה צבאי בעיר קרמטורסק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

משרד ההגנה האוקראיני הודיע כי המבצע נועד להרחיק את הפעילים מכל אזור מזרח המדינה. עיתונאים של סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחו על קולות יריות שנשמעו באזור שדה התעופה של קרמטורסק ועל מסוקים ומטוסים שחגו מעל העיר.

ראש הממשלה הרוסי דימיטרי מדבדב אמר כי הוא מקווה שלאוקראינה "יש מספיק שכל למנוע הידרדרות נוספת במצב במזרח המדינה". לאחר פגישה שערך עם עמיתיו מבלרוס וקזחסטן הוסיף כי "המדינה נמצאת על סף מלחמת אזרחים וזה מפחיד".

כוחות הצבא האוקראיני (רויטרס)

האולטימטום שהציבה הממשלה האוקראינית לפעילים הבדלנים תומכי רוסיה, כי אם לא יעזבו את בנייני הממשל עליהם השתלטו בימים האחרונים - הם יותקפו, פג אתמול (ב').

נשיאה הזמני של אוקראינה, אלכסנדר טורצ'ינוב, הכריז כי ארצו תפתח ב"מתקפה כוללת נגד התוקפנות הרוסית במזרח המדינה". את הדברים אמר במהלך נאום שנשא בטלוויזיה האוקראינית.

קודם לכן, פתחו כוחות הביטחון האוקראינים בפעולה צבאית בניסיון לבלום את ההשתלטות של כוחות פרו-רוסיים על מזרח המדינה. שר הפנים האוקראיני הכריז על "מבצע נגד הטרור" אחרי שחמושים פרו-רוסיים השתלטו על עוד בניין ממשל במחוז מזרח אוקראיני, סמוך לגבול הרוסי.

על פי הדיווחים מאוקראינה, הכוח הפרו רוסי הגיב על תקיפת כוחות הביטחון באש נגדית. איש צבא אוקראיני נהרג במהלך העימות וחמישה נוספים נפצעו.