נתניהו על הירי בקנזס: "נבע משנאה, ניאבק בנגע הזה"

ראש הממשלה נתניהו מתייחס לראשונה לאירוע הירי הקטלני במרכזים היהודיים בקנזס שבו נהרגו שלושה בני אדם. נתניהו ביקש לחזק את ידי משפחות הקורבנות. הרמטכ"ל גנץ: "הגזענות לא פסה מהעולם"

הרוצח, גלן-קרוס (יו-טיוב)

שעות לאחר שפרייז'ר גלן-קרוס פתח באש לעבר חפים מפשע במרכזים יהודים בקנזס וגרם למותם של שלושה בני אדם, מתייחס הבוקר (ב') ראש הממשלה בנימין לנתניהו לתקרית, מגנה אותה בתקיפות ומבהיר כי ישראל בצוותא עם ארה"ב מתכוונת להיאבק בשנאה הגוברת ליהודים בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היורה נכנס הגיע אמש לאזור הומה האדם בקנזס, סינן אמירות אנטישמיות ואף קרא "הייל היטלר", לפני שביצע את הירי הקטלני שממנו נהרגו שלושה בני אדם שנכחו במקום. הבוקר שלח ראש הממשלה נתניהו את תנחומיו למשפחות הקורבנות. "אנחנו מגנים את הרצח שעל פי כל הסימנים נעשה משנאת יהודים. מדינת ישראל בראש יחד עם כל בני התרבות מחויבים להיאבק בנגע הזה", הדגיש נתניהו.

נתניהו מתייחס לירי הקטלני, ארכיון (רויטרס)

גם הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ התייחס למסע הקטל בארה"ב. "מדובר בתקרית חמורה מאוד. האנטישמיות לא פסה מהעולם, הגזענות לא פסה מהעולם", אמר גנץ בריאיון מיוחד לחג בגלי צה"ל. "נאחל לאוכלוסיות היהודיות בעולם חג פסח כשר ושמח".‎

אובמה: "מזועזע מהירי"

הלילה התייחס לירי גם נשיא ארה"ב ברק אובמה שהביע זעזוע מהמקרה, הוא הנחה את אנשי החוק בקנזס להפעיל את כל הכלים שעומדים לרשותם על מנת לחקור את נסיבותיו. "אנחנו עדיין לא יודעים את כל הפרטים, אבל הדיווחים הראשוניים שוברים את הלב", אמר אובמה. "אני מבקש להביע את תנחומיי למשפחות שמנסות למצוא מעט היגיון במצב הקשה הזה, ולהציע את תמיכתו המלאה של הממשל".

היורה לאחר מעצרו, אמש (רויטרס)

בשעות שלאחר הרצח עוסקים באמריקה בשאלה האם הכתובת למתקפה הייתה על הקיר, מאחר והיורה -פרייז'ר גלן-קרוס היה פעיל גזען מוכר, שהטיף במשך שנים לשנאת יהודים, שחורים והומוסקסואלים. קרוס, ששמו האמיתי הוא פרייז'ר גלן מילר, הוא פעיל בכיר בדרגת "גראנד דרגון" בארגון ה-KKK המקומי בקנזס. בעבר פרסם עיתון והפעיל תחנת רדיו שבה השמיע אמירות גזעניות - בעיקר על רקע שנאתו ליהודים. "אמריקה שייכת ליהודים השולטים בה ובאנשי הבוץ המתרבים בה", אמר בתכנית רדיו לפני מספר שנים.

במקרה אחר אמר: "לכם לא אכפת נכון לבנבנים? כל מה שמעניין אתכם הוא לספק את הבטן, את הכיס ואת איברי המין שלכם בזמן שאתם צופים בכושונים משחקים בכדור בטלוויזיה". למרות הדברים הקשים, ועדת התקשורת הפדרלית בארה"ב החליטה כי לא ניתן להפסיק את שידוריו.

עבר של מעצרים

זירת הירי בקנזס (KSHB-TV)
לאחר תקופה שבה נעלם מהשטח הוא נעצר בשנת 1987, באישומים פליליים שונים, בהם עבירות של אחזקת נשק והפרת צו מניעה האוסר עליו לעסוק בפעילות המוגדרת בארה"ב כסמי-צבאית. הוא הסכים להעיד נגד מספר משותפיו לפעילותו העבריינית ובתמורה ריצה עונש מאסר מופחת של שלוש שנים בכלא פדרלי בארקנסו.

זמן קצר לאחר שחרורו הוא כתב אוטוביוגרפיה תחת השם "האדם הלבן מדבר", שראתה אור תחת הוצאה עצמאית בשנת 1999. בשנת 2002 הוא עבר למקום מושבו האחרון, העיר אורורה שבמיזורי, שם החל את פעילותו "העיתונאית", והפיץ את דברי השנאה הרבים שלו לחבריו לשורה של ארגונים שונים שבהם היה חבר.

המרכז הקהילתי היהודי (KSHB-TV)

היורה אף ניסה להתמודד מספר פעמים בעבר על משרות ציבוריות בארה"ב. תחילה היה זה בשנת 1984, כשהתמודד למשרת מושל בצפון קרוליינה. שנתיים לאחר מכן ניסה את מזלו להיבחר למושב בסנאט, בשני המקרים הוא כשל לאחר שזכה לקולות מעטים, בעיקר מקרב עמיתיו הגזעניים. בשנת 2006 הוא ניסה בפעם האחרונה להיבחר - הפעם על מקום בבית הנבחרים מטעם מדינת מיזורי, שם הוא רץ כעצמאי והציג עצמו כדוגל בעליונות האדם הלבן, התנגדות לנישואים חד מיניים ושנאה ליהודים. מועמדתו נפסלה על רקע עברו הבעייתי.

ירי במרכז הקהילתי היהודי

האירוע החל סמוך לשעה 13:00 (שעון מקומי), אז נפתח ירי מחוץ למרכז הקהילתי היהודי בעיר, שם נערכו באותה העת אודישנים לתחרות כישרונות לנוער, ובבית הדיור המוגן הנמצא במרחק של כשני קילומטרים מהמרכז הקהילתי. בעמוד הפייסבוק של המרכז הקהילתי היהודי דווח כי אחת מזירות הירי הייתה חניון המרכז הקהילתי. בשעה שגלן-קרוס פתח באש מחוץ למרכז הקהילתי, התכוננו מאות תלמידים זמרים לקראת בחינות לקבלת מלגה יוקרתית. אחד מאותם ילדים הוא ריט גריפין אנדרווד, בן 14, שקיבל הסעה לאודישן מסבו - וויליאם לואיס קורפורון, בן 69. שניהם נורו למוות על ידי מילר במגרש החנייה.

שניים מההרוגים בירי


הסב עסק ברפואה עד שנת 2003, אז עבר דירה ביחד עם אשתו על מנת להיות קרוב יותר לנכדים - כך על פי הצהרה שמסרה המשפחה. הנכד, תלמיד תיכון, השתתף בקבוצת הדיונים בבית ספרו וכן עסק בתיאטרון ובמוזיקה. "היה לו קול יפהפה, תשוקה לחיים והוא נגע בכל כך הרבה אנשים בגילו הצעיר", מסרה המשפחה.