פרופיל הרוצח מקנזס: "אמריקה שייכת ליהודים"

הכתובת הייתה על הקיר: פרייז'ר גלן קרוס, בכיר בקו-קלוקס קלאן היה ידוע בשנאתו ליהודים עוד בטרם פתח באש אמש לעבר המרכז היהודי בקנזס, ירי שממנו נהרגו שלושה חפים מפשע. הוא התמודד בעבר למשרה ציבורית תחת הדגל של "עליונות הגזע הלבן" ופרסם עלונים גזעניים

שלושה בני אדם נורו אמש (א') למוות במתקפה אכזרית על מרכזים יהודיים בעיר קנזס שבארצות הברית. הבוקר, שעות לא רבות לאחר הירי, פרטים חדשים מתבררים אודות היורה, פרייז'ר גלן קרוס, פרטים השופכים אור על מניעיו ומעלים את השאלה - האם הכתובת הייתה על הקיר לאורך כל הדרך?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גלן-קרוס, בן 73, תושב העיר אורורה שבמיזורי, הגיע למקום שבו בית אבות ומרכז קהילתי והחל לצעוק הערות אנטישמיות. לדברי מספר עוברי אורח הוא קרא "הייל היטלר" לפני שפתח באש שממנה נהרגו נער בן 14 וסבו וכן אישה נוספת בשנות הארבעים לחייה. הוא נעצר זמן קצר לאחר מכן, אך זהותו הייתה ידועה למשטרה בשל עברו העשיר בגילויי שנאה למיעוטים ובעיקר כלפי יהודים.

הרוצח בצעירותו, ארכיון (יו-טיוב)

קרוס, ששמו האמיתי הוא פרייז'ר גלן מילר, הוא פעיל בכיר בדרגת "גראנד דרגון" בארגון ה-KKK המקומי בקנזס. בעבר פרסם עיתון והפעיל תחנת רדיו שבה השמיע אמירות גזעניות - בעיקר על רקע שנאתו ליהודים. "אמריקה שייכת ליהודים השולטים בה ובאנשי הבוץ המתרבים בה", אמר בתכנית רדיו לפני מספר שנים.

במקרה אחר אמר: "לכם לא אכפת נכון לבנבנים? כל מה שמעניין אתכם הוא לספק את הבטן, את הכיס ואת איברי המין שלכם בזמן שאתם צופים בכושונים משחקים בכדור בטלוויזיה". למרות הדברים הקשים, ועדת התקשורת הפדרלית בארה"ב החליטה כי לא ניתן להפסיק את שידוריו.

גלן-קרוס בידי המשטרה, אתמול (רויטרס)

לאחר תקופה שבה נעלם מהשטח הוא נעצר בשנת 1987, באישומים פליליים שונים, בהם עבירות של אחזקת נשק והפרת צו מניעה האוסר עליו לעסוק בפעילות המוגדרת בארה"ב כסמי-צבאית. הוא הסכים להעיד נגד מספר משותפיו לפעילותו העבריינית ובתמורה ריצה עונש מאסר מופחת של שלוש שנים בכלא פדרלי בארקנסו.

זמן קצר לאחר שחרורו הוא כתב אוטוביוגרפיה תחת השם "האדם הלבן מדבר", שראתה אור תחת הוצאה עצמאית בשנת 1999. בשנת 2002 הוא עבר למקום מושבו האחרון, העיר אורורה שבמיזורי, שם החל את פעילותו "העיתונאית", והפיץ את דברי השנאה הרבים שלו לחבריו לשורה של ארגונים שונים שבהם היה חבר.

היורה אף ניסה להתמודד מספר פעמים בעבר על משרות ציבוריות בארה"ב. תחילה היה זה בשנת 1984, כשהתמודד למשרת מושל בצפון קרוליינה. שנתיים לאחר מכן ניסה את מזלו להיבחר למושב בסנאט, בשני המקרים הוא כשל לאחר שזכה לקולות מעטים, בעיקר מקרב עמיתיו הגזעניים. בשנת 2006 הוא ניסה בפעם האחרונה להיבחר - הפעם על מקום בבית הנבחרים מטעם מדינת מיזורי, שם הוא רץ כעצמאי והציג עצמו כדוגל בעליונות האדם הלבן, התנגדות לנישואים חד מיניים ושנאה ליהודים. מועמדתו נפסלה על רקע עברו הבעייתי.

זירת הירי בקנזס, אתמול (רויטרס)

הנשיא אובמה: "מביע את תנחומיי למשפחות"

הלילה התייחס לירי נשיא ארה"ב ברק אובמה שהביע זעזוע מהמקרה, הוא הנחה את אנשי החוק בקנזס להפעיל את כל הכלים שבידיהם על מנת לחקור את נסיבותיו. "אנחנו עדיין לא יודעים את כל הפרטים, אבל הדיווחים הראשוניים שוברים את הלב", אמר אובמה. "אני מבקש להביע את תנחומיי למשפחות שמנסות למצוא מעט היגיון במצב הקשה הזה, ולהציע את תמיכתו המלאה של הממשל".

האירוע החל סמוך לשעה 13:00 (שעון מקומי), אז נפתח ירי מחוץ למרכז הקהילתי היהודי בעיר, שם נערכו באותה העת אודישנים לתחרות כישרונות לנוער, ובבית הדיור המוגן הנמצא במרחק של כשני קילומטרים מהמרכז הקהילתי. בעמוד הפייסבוק של המרכז הקהילתי היהודי דווח כי אחת מזירות הירי הייתה חניון המרכז הקהילתי.

בין הקורבנות, נכד וסבו (AP)

בשעה שמילר פתח באש מחוץ למרכז הקהילתי, התכוננו מאות תלמידים זמרים לקראת בחינות לקבלת מלגה יוקרתית. אחד מאותם ילדים הוא ריט גריפין אנדרווד, בן 14, שקיבל הסעה לאודישן מסבו - וויליאם לואיס קורפורון, בן 69. שניהם נורו למוות על ידי מילר במגרש החנייה.

הסב עסק ברפואה עד שנת 2003, אז עבר דירה ביחד עם אשתו על מנת להיות קרוב יותר לנכדים - כך על פי הצהרה שמסרה המשפחה. הנכד, תלמיד תיכון, השתתף בקבוצת הדיונים בבית ספרו וכן עסק בתיאטרון ובמוזיקה. "היה לו קול יפהפה, תשוקה לחיים והוא נגע בכל כך הרבה אנשים בגילו הצעיר", מסרה המשפחה.