אובמה: "מזועזע מהירי במרכזים היהודיים"

בעוד חקירת הירי במרכזים היהודיים בפרבר של קנזס סיטי נמשכת, נשיא ארצות הברית ברק אובמה הביע זעזוע מהתקרית בה נהרגו שלושה בני אדם, בהם סב ונכדו. המשטרה עצרה חשוד במעשה, גבר בן 73 שעל פי דיווחים צעק "הייל היטלר"

הביע זעזוע. הנשיא אובמה (AP)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הגיב לפנות בוקר (ב') לירי במרכזי הקהילה היהודית באוברלנד פארק, פרבר של קנזס סיטי, בו נהרגו שלושה בני אדם. אובמה הביע זעזוע מההרג, ואמר כי הנחה את הממשל הפדרלי לוודא כי יש בידי הרשויות בקנזס את כל הכלים לחקור את הירי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו עדיין לא יודעים את כל הפרטים, אבל הדיווחים הראשוניים שוברים את הלב", אמר אובמה. "אני מבקש להביע את תנחומיי למשפחות שמנסות למצוא מעט היגיון במצב הקשה הזה, ולהציע את תמיכתו המלאה של הממשל".

גבר חמוש פתח אמש בירי מחוץ למרכזים של הקהילה היהודית באוברלנד פארק, פרבר של העיר קנזס סיטי שבארה"ב. סב ונכדו בן ה-14 נהרגו מהאש שנפתחה לעברם סמוך למרכז הקהילתי היהודי 'JCC'. לא רחוק משם, נהרגה אישה מירי לעבר בית הדיור המוגן לקשישים "כפר שלום".

רשת ABC מדווחת כי החשוד שנעצר לאחר הירי הוא פרייז'ר גלן קרוס ג'וניור, בן 73, תושב אורורה שבמיזורי. על פי דיווח ברשת הטלוויזיה המקומית KCTV5, הוא נעצר במרחק של קילומטר מבית האבות וצעק "הייל היטלר" בעת שנלקח לניידת המשטרה.

החשוד בירי לעבר מרכזי הקהילה היהודית (מתוך אתר jpupda)

מפקד משטרת אוברלנד פארק, ג'ון דאגלס מסר כי מוקדם לקבוע בוודאות בשלב זה אם מדובר בפשע שנאה. בהצהרה שמסרה המשטרה נאמר כי היא תחקור את התבטאויותיו של היורה בעת מעצרו, כמו גם את החשד כי ברשות החשוד היו כלי נשק נוספים.

זירת האירוע (KSHB-TV)

האירוע החל סמוך לשעה 13:00 (שעון מקומי), אז נפתח ירי מחוץ למרכז הקהילתי היהודי בעיר, שם נערכו באותה העת אודישנים לתחרות כישרונות לנוער, ובבית הדיור המוגן הנמצא במרחק של כשני קילומטרים מהמרכז הקהילתי. בעמוד הפייסבוק של המרכז הקהילתי היהודי דווח כי אחת מזירות הירי הייתה חניון המרכז הקהילתי.

נעצר חשוד בביצוע הירי (KSHB-TV)

למקום הגיעו כוחות FBI, שעורכים סריקות נרחבות בשיתוף עם כוחות שיטור מקומיים. בין היתר, הם בדקו משאית חשודה שחנתה ליד המרכז הקהילתי היהודי ושמשותיה נופצו. מייק מטקלף, עד ראייה לאירוע, סיפר לרשת פוקס: "הלכתי עם בני אל תוך המרכז הקהילתי היהודי ולפתע שמענו יריות. הסתובבתי לימיני וראיתי אדם שעומד מחוץ למכונית עם רובה. צעקתי לבני לרוץ מהר ככל שביכולתו".

הרב הרברט מנדל, קצין הדת במשטרת אוברלנד פארק אמר כי בין ההרוגים נער ואישה מבוגרת. מנדל הוסיף: "העיתוי נוראי, עושה רושם כי זהו פשע שנאה". "למיטב הבנתי מדובר בפעולה שביצע אדם בודד, שנלכד ונמצא תחת שליטה כעת" אמר קצין הדת.

בית הדיור המוגן 'כפר שלום' (KSHB-TV)

כתבת רשת KSHB ליסה בנסון סיפרה כי "המרכז הקהילתי המה בילדים בשעה שהחל הירי. דלתות המרכז ננעלו עם תחילת הירי, וכמה מהילדים נלקחו למלתחות שם הורו להם לשכב על הרצפה".

צלם של רשת החדשות שוחח עם עד ראייה נוסף, שלא נפצע באירוע, שאמר כי אדם חמוש כיוון אליו את הרובה וירה בחלונות רכבו.

יהב ברנע, שליחת הסוכנות היהודית לקנזס סיטי אמרה בראיון ל"החדשות הלילה": במרכז הקהילתי JCC נמצא המשרד בו אני עובדת, מרחק דקות בודדות של נסיעה מדירתי". ברנע הוסיפה כי לא התקבלו התרעות מיוחדות בתקופה האחרונה וכי "על אף שלרוב סביב פסח יש עלייה בכמות ההתרעות, לא היו התרעות ממוקדות לאזור קנזס סיטי".

בנוגע לעיתוי אירוע הירי אמרה שליחת הסוכנות: "זהו יום לא פשוט, במיוחד לקראת פסח. אין ספק שזו סיטואציה מפחידה ועצובה לקהילה שלנו, במיוחד אם יתברר לבסוף שזהו פשע שנאה".