אוהבים לכל החיים ולעולם לא בוגדים: הכירו את הבונים האירופים

מחקר חדש שבחן מושבות של בונים באירופה חשף כי מדובר באחת החיות הנאמנות ביותר בטבע. התוצאות הפתיעו את החוקרים, כי הבונים בצפון אמריקה דווקא "חוגגים" עם שלל פרטנרים. בינתיים נראה שיש גם יתרונות למונוגמיה, כשהמושבות הפכו למשגשגות במיוחד

אהבה בטבע, ארכיון (רויטרס)

הבונים הלא חופשיים: מונוגמיה נחשבת בטבע לדבר נדיר. פחות מ-5% מבעלי החיים שומרים על בן או בת זוג קבועים במשך חייהם, אך מחקר חדש שפורסם לאחרונה חושף את החיה הנאמנה ביותר - הבונה האירופי. על פי ניתוח גנטי שערכו חוקרים מצ'כיה, המכרסמים הקטנים שומרים על בן זוג קבוע במשך כל חייהם ואף נשארים נאמנים לו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כחלק מהמחקר, שממצאיו פורסמו ב"כתב העת לחקר היונק", נטלו החוקרים דגימות מבונים במספר מושבות הנמצאות סמוך לרוסיה. לאחר ניתוח היחסים הגנטיים בין הקבוצות, הם מצאו כי כל הבונים היו צאצאים של שני הורים בלבד. המשמעות: לא נמצא זכר אחד שהרביע נקבה שאינה מוגדרת כ"זוגתו".

התוצאות הפתיעו מאוד את החוקרים האירופים, כי הן שונות באופן מהותי ממחקר שהתקיים בשנת 2008 בקרב בונים מחוץ ליבשת הישנה. כך לדוגמה, נמצא שבונים בצפון אמריקה נוטים להזדווג עם שותפים מרובים ו"לבגוד" במי שמוכרים כשותפיהם לחיים.

ההבדלים המהותיים הכו בהפתעה את החוקר הראשי, פאבל מונשילינגר, שהסביר כי קיים קשר הדוק בין שני המינים - האירופי והאמריקני. "יש להם אקולוגיה דומה וחייהם די דומים, מוזר שהם כל כך שונים", הסביר בריאיון ל-BBC. עם זאת ניסה להסביר זאת בהרגלים חברתיים שונים, כך הבונים האמריקנים נחשבים לפחות אגרסיביים מאחיהם האירופים.

המומחים מסבירים כי לבגידה יש גם יתרונות בטבע: כך יכולה הנקבה למצוא זכר בריא יותר מבן הזוג העיקרי שלה ולהעביר גנים משובחים לצאצאיה. אבל החוקרים לא שוללים גם את יתרונות המונוגמיה: "הסיכוי להעברת מחלות וטפילים נמוך כך". ועוד סיבה להתגאות בנאמנות - מספרם של הבונים במושבות האירופיות מזנק בשנים האחרונות לשיאים חדשים.