אולטימטום אוקראיני לפרו-רוסים: "עזבו המבנים עד הבוקר"

לאחר שהפעילים הפרו-רוסים השתלטו על מבנים במזרח המדינה, פורסם צו נשיאותי שלפיו עליהם לעזוב עד מחר בבוקר. נשיאה הזמני של אוקראינה: "נפתח במתקפה נגד האגרסיביות הרוסית"

ארכיון (AP)

עליית מדרגה באיומים: אוקראינה מציבה אולטימטום לרוסיה וקוצבת את הזמן שבו על פעילים הפרו-רוסים לעזוב את המבנים שעליהם השתלטו במזרח המדינה עד מחר ב-09:00 (שעון ישראל), כך על פי צו נשיאותי שפורסם הלילה (א').

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיאה הזמני של אוקראינה אלכסנדר טורצ'ינוב הכריז מוקדם יותר כי ארצו תפתח בקרוב "במתקפה כוללת נגד התוקפנות הרוסית במזרח המדינה". את הדברים אמר במהלך נאום שנשא בשידור חי בטלוויזיה האוקראינית.

קודם לכן היום פתחו כוחות הביטחון האוקראינים בפעולה צבאית בניסיון לבלום את ההשתלטות של כוחות פרו-רוסיים על מזרח המדינה. שר הפנים האוקראיני הכריז הבוקר על "מבצע נגד הטרור" אחרי שחמושים פרו-רוסיים השתלטו אתמול על עוד בניין ממשל במחוז מזרח אוקראיני, סמוך לגבול הרוסי.

על פי הדיווחים מאוקראינה, הכוח הפרו רוסי הגיב על תקיפת כוחות הביטחון באש נגדית. איש צבא אוקראיני נהרג במהלך העימות וחמישה נוספים נפצעו.

"מציאות בלתי נסבלת" (רויטרס)

הפגנות תמיכה ברוסיה

"מבצע ללוחמה בטרור יצא לדרך בסלביאנסק", הודיע שר הפנים ארסאן אבאקוב. "את המבצע מובילים אנשי היחידה ללחימה בטרור. כוחות מכל יחידות גופי הביטחון במדינה ייקחו חלק בפעולה".

העיר סלביאנסק הממוקמת כ-150 קילומטרים מהגבול הרוסי, הפכה למוקד העימות בין כוחות פרו-רוסים לכוחות אוקראינים אחרי שהכוחות שהראשונים השתלטו על בניין הממשל והציבו עמדות קרב סביב העיר.

במהלך ההשתלטות התקיימה בעיר הפגנת תמיכה ברוסיה שארגנו התושבים, ביניהם עשרות נשים מבוגרות שנעמדו מול בניין הממשל שנכבש והפגינו תמיכה בחמושים שהשתלטו על הבניין. המפגינים הפרו-רוסים החזיקו שלטים עליהם כתבו את דרישתם למשאל עם על הפרדת חבל הארץ המזרח אוקראיני מהממשל בקייב.

"אין לנו כסף, אנחנו אפילו לא יכולים לטפל בחולים שלנו", אמרה אחת המפגינות. "זו מציאות בלתי נסבלת. אנחנו רוצים שלום. אנחנו רוצים שיהיה במדינה שלנו חוק נורמלי". שר הפנים האוקראיני קרא לתושבים באזור לא לצאת מהבתים ולא להגיע למרכז העיר סלביאנסק.