לכבוד פסח: הירח ייצבע אדום

ליקוי הירח ביום שלישי יגרום לירח לקבל צבע אדום-כתום, בשל הצבע המיוחד של הצל שיטיל כדור הארץ על הירח. לצערם של ישראלים רבים, הליקוי המיוחד יהיה ברור לעין בעיקר ביבשת אמריקה

אורח מיוחד לסדר. ארכיון (רויטרס)

מחווה לעשר המכות? ביום שלישי הקרוב, בו יחול חג הפסח, צפוי מחזה מרהיב כאשר הירח יקבל גוון אדום-כתום במהלך ליקוי ירח. בנאס"א מסבירים כי התופעה מכונה "ירח דם", וצפויים עוד שלושה ליקויים דומים עד לסוף שנת 2015.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצבע המיוחד של הירח במהלך הליקוי מתקבל כאשר הוא עובר דרך הצל של כדור הארץ לו יש גוון "של שקיעה במדבר", כפי שמגדירים המדענים. לצערנו, הליקוי ייראה בצורה הטובה ביותר דווקא בצפון ובדרום אמריקה, והמדענים מעריכים כי באירופה ובאסיה יתקשו התושבים לצפות במחזה המרהיב, שיגיע לשיאו סביב השעה 10:00 שעון ישראל.

ארבעת "ירחי הדם" יופיעו כל שישה חודשים בקירוב: הפעם הבאה תהיה באוקטובר 2014. בנאס"א הדגישו כי בכל שנה מתרחשים שני אירועים מסוג זה, אך במקרים רבים הם בקושי נראים ולכן הציבור אינו שם לב אליהם. "ארבעה אירועים כאלה בתוך כשנה הם כמו יד נדירה בפוקר", הוסיפו.

פרד אספנאק, מומחה לליקויי חמה בנאס"א, הסביר כי האירועים נדירים משום ש"כל ארבעתם נראים מאזור אמריקה הצפונית". ירחי הדם הם תופעה חדשה, למרות שריבוי המקרים עשוי לרמז אחרת - לפני המאה ה-20 נרשמו כ-300 שנה ללא "ירח אדום" אחד.