קרי ללברוב: "יהיו השלכות להמשך ההסלמה במזרח אוקראינה"

בשיחת טלפון עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, הביע מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי דאגה מההסלמה במזרח אוקראינה. במהלך החודש צפוי להגיע סגן הנשיא האמריקני ג'ון ביידן לביקור במדינה כדי להביע תמיכה בממשל בקייב

"מכינים תגובה" (רויטרס)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר למקבילו הרוסי סרגיי לברוב, כי אם רוסיה לא תנקוט אמצעים כדי למתן את ההסלמה בסכסוך עם אוקראינה יהיו לכך השלכות. את הדברים אמר קרי ללברוב, במהלך שיחת טלפון שקיימו השניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי מקור במחלקת המדינה האמריקנית, באותה שיחה הביע קרי דאגה כי התקיפות הנוכחיות דומות באופיין לתקיפות בקרים: "הפעילים צוידו באותם כלי נשק ולבשו את אותם מדים שלבשו הכוחות הרוסים שפלשו לחצי האי".

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, מצידו, טוען כי התוקפנות האוקראינית היא שמבעירה את השטח ומחבלת במאמצים הדיפלומטיים. הוא טען כי אוקראינה "מדגימה את חוסר היציבות ואת חוסר האחריות שלה לקחת את גורלה בידיה", כדבריו.

סגנו של הנשיא ברק אובמה, ג'ו ביידן, צפוי להגיע החודש לקייב, כהפגנת תמיכה במשטר האוקראיני. ביידן, שמשמש כיועץ הנשיא לענייני מדיניות חוץ, צפוי לדון עם הממשל באוקראינה גם בנושא הגז.

מפגינים פרו-רוסים בתחנת המשטרה (AP)

אוקראינה: מכינים תגובה

נשיאה הזמני של אוקראינה כינס אמש (שבת) את המועצה לביטחון לאומי במדינה על מנת לדון במצב במזרח המדינה, שאותו כינה שר הפנים בקייב ארסן אבקוב כ"מעשה של תוקפנות" מצידה של רוסיה, והדגיש כי ארצו מתכננת תגובה.

"משרדי הביטחון והפנים מכינים תכנית תגובה אופרטיבית", כתב אבקוב בעמוד הפייסבוק שלו. מוקדם יותר אתמול השתלטו עשרות חמושים פרו-רוסים על תחנת משטרה ועל מבנה של שירות הביטחון בעיר סלבניאק שבמזרח אוקראינה. על פי הדיווחים, החמושים החרימו מאות כלי נשק מהמבנים עליהם השתלטו וחילקו אותם לפעילים פרו-רוסים בעיר.

מספר שעות לאחר ההשתלטות על מבני הממשל, דיווחו עדי ראייה לסוכנות הידיעות רויטרס כי פעילים פרו רוסים, חמושים בנשק אוטומטי, הקימו מחסומים בכניסה לעיר סלבניאק. לדברי עדי הראייה, הפעילים חבשו מסכות ובדקו את כל כלי הרכב הנכנסים אל העיר. גורמים באוקראינה הביעו חשש כי המצב עלול להחמיר אם לא יימצא פתרון מיידי למשבר.

העיר סלבניאק נמצאת במחוז דונייצק, המצוי במרכז הסכסוך הנוכחי מאחר שהאזרחים דוברי השפה הרוסית דורשים לספחם לרוסיה, כפי שקרה עוד קודם לכן עם חצי האי קרים. בימים האחרונים השתלטו פעילים פרו-רוסים על מבני שלטון רבים במזרח אוקראינה, כחלק מהמאבק העיקש המתנהל בימים אלה בין המדינות.

עוד בטרם האירועים האלימים האחרונים, תם המועד האחרון שהציבו השלטונות בקייב למפגינים הפרו-רוסיים לסיים את ההשתלטות שלהם על בנייני הממשל. בשלב זה לא נראה כי למשטרה ולצבא האוקראיני יכולת או רצון לפעול נגד אותם פעילים, מתוך החשש לתגובה כואבת מצד מוסקבה.