אוקראינה: "מתכננים תגובה מבצעית לתוקפנות הרוסית"

שר הפנים האוקראיני הפנה אצבע מאשימה כלפי מוסקבה על האירועים האחרונים, ואמר כי ארצו מתכננת תגובה לפעולות הפעילים הפרו-רוסים. נשיאה הזמני של אוקראינה כינס דיון חירום במועצה לביטחון לאומי במדינה. הבית הלבן: "מודאגים מאוד מהאלימות שכפי הנראה נתמכת על ידי רוסיה"

נשיאה הזמני של אוקראינה כינס אמש (שבת) את המועצה לביטחון לאומי במדינה על מנת לדון במצב במזרח המדינה, שאותו כינה שר הפנים בקייב ארסן אבקוב כ"מעשה של תוקפנות" מצידה של רוסיה, והדגיש כי ארצו מתכננת תגובה. הבית הלבן: "מודאגים מאוד מהאלימות של הפעילים הפרו רוסים במזרח המדינה, שככל הנראה נתמכים על ידי רוסיה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"משרדי הביטחון והפנים מכינים תכנית תגובה אופרטיבית", כתב אבקוב בעמוד הפייסבוק שלו. מוקדם יותר אתמול השתלטו עשרות חמושים פרו-רוסים על תחנת משטרה ועל מבנה של שירות הביטחון בעיר סלבניאק שבמזרח אוקראינה. על פי הדיווחים, החמושים החרימו מאות כלי נשק מהמבנים עליהם השתלטו וחילקו אותם לפעילים פרו-רוסים בעיר.

"מספר חמושים במדי הסוואה השתלטו על תחנת המשטרה בעיר", כתב אתמול שר הפנים האוקראיני בעמוד הפייסבוק שלו. "התגובה שלנו תהיה קשה משום שיש הבדל משמעותי בין מפגינים לטרוריסטים".

במקביל, הודיע מפקד משטרת דונייצק כי החליט להיענות לדרישת המפגינים הפרו-רוסים בעיר ולהתפטר מתפקידו. הדגל האוקראיני שהונף מעל למטה המשטרה בעיר הוסר, ובמקומו הונף דגל רוסיה.

מפגינים פרו-רוסים בתחנת המשטרה (AP)

בעקבות ההשתלטות על המבנים קרא שר החוץ האוקראיני אדריי דשיציה לרוסיה לשים סוף ל"פעולות הפרובוקטיביות" במזרח המדינה. השר הוסיף כי שוחח בטלפון עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב ודן עמו בהתפתחויות. תגובתו של לברוב לא פורטה.

מספר שעות לאחר ההשתלטות על מבני הממשל, דיווחו עדי ראייה לסוכנות הידיעות רויטרס כי פעילים פרו רוסים, חמושים בנשק אוטומטי, הקימו מחסומים בכניסה לעיר סלבניאק. לדברי עדי הראייה, הפעילים חבשו מסכות ובדקו את כל כלי הרכב הנכנסים אל העיר. גורמים באוקראינה הביעו חשש כי המצב עלול להחמיר אם לא יימצא פתרון מיידי למשבר.

"מכינים תגובה" (רויטרס)

העיר סלבניאק נמצאת במחוז דונייצק, המצוי במרכז הסכסוך הנוכחי מאחר שהאזרחים דוברי השפה הרוסית דורשים לספחם לרוסיה, כפי שקרה עוד קודם לכן עם חצי האי קרים. בימים האחרונים השתלטו פעילים פרו-רוסים על מבני שלטון רבים במזרח אוקראינה, כחלק מהמאבק העיקש המתנהל בימים אלה בין המדינות.

עוד בטרם האירועים האלימים האחרונים, תם המועד האחרון שהציבו השלטונות בקייב למפגינים הפרו-רוסיים לסיים את ההשתלטות שלהם על בנייני הממשל. בשלב זה לא נראה כי למשטרה ולצבא האוקראיני יכולת או רצון לפעול נגד אותם פעילים, מתוך החשש לתגובה כואבת מצד מוסקבה.