אוקראינה: "על רוסיה לחדול מהפרובוקציות"; מפקד משטרת דונייצק התפטר

חמושים פרו-רוסים השתלטו בכוח על תחנת משטרה ועל בניין של שירות הביטחון במזרח אוקראינה. על פי המשטרה המקומית, החמושים נטלו מאות כלי נשק מהמקום והחלו לחלקם לפעילים בעיר. בעקבות האירועים יכונס דיון חירום של המועצה לביטחון לאומי במדינה

המשבר במזרח אוקראינה מחריף: עשרות חמושים פרו רוסים השתלטו היום (שבת) על תחנת משטרה ועל מבנה של שירות הביטחון בעיר סלאבניאק שבמזרח המדינה. על פי הדיווח, החמושים החרימו מאות כלי נשק מהמבנים עליהם השתלטו וחילקו אותם לפעילים פרו-רוסים בעיר. בעקבות האירועים הודיע נשיא אוקראינה על כינוס דיון חירום של המועצה לביטחון לאומי במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מספר חמושים במדי הסוואה השתלטו על תחנת המשטרה בעיר", כתב הבוקר שר הפנים האוקראיני בעמוד הפייסבוק שלו. "התגובה שלנו תהיה קשה משום שיש הבדל משמעותי בין מפגינים לטרוריסטים", כתב הבוקר שר הפנים האוקראיני בעמוד הפייסבוק שלו.

מתיחות שיא באוקראינה, ארכיון (רויטרס)

מפגינים פרו-רוסים מול המשטרה (AP)

בעקבות ההשתלטות על המבנים קרא שר החוץ האוקראיני אדריי דשיציה לרוסיה לשים סוף ל"פעולות הפרובוקטיביות" במזרח המדינה. השר הוסיף כי שוחח בטלפון עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ודן עמו בהתפתחויות, אך בדיווח לא נמסרה תגובתו של לברוב.

המהומות מתרחבות, אוקראינה (רויטרס)

מספר שעות לאחר ההשתלטות על מבני הממשל, דיווחו עדי ראייה לסוכנות הידיעות רויטרס כי פעילים פרו רוסים, חמושים בנשק אוטומטי, הקימו מחסומים בכניסה לעיר סלאבניאק. לדברי עד הראייה, הפעילים חובשים מסכות ובודקים את כל כלי הרכב הנכנסים אל העיר. גורמים באוקראינה מביעים חשש כי המצב עלול להחמיר בשעות הקרובות אם לא יימצא פתרון מיידי למשבר.

במקביל הודיע מפקד משטרת דונייצק כי החליט להיענות לדרישת המפגינים הפרו-רוסים בעיר ולהתפטר מתפקידו. הדגל האוקראיני שהונף מעל למטה המשטרה בעיר הוסר, ובמקומו הונף דגל בדלני.

תחנת המשטרה (רויטרס)

העיר סלאבניאק נמצאת במחוז דונייצק, המצוי במרכז הסכסוך הנוכחי, מאחר שהאזרחים דוברי השפה הרוסית דורשים לספחם לרוסיה, כפי שקרה עוד קודם לכן עם חצי האי קרים. בימים האחרונים השתלטו פעילים פרו רוסים על מבני שלטון רבים במזרח אוקראינה, כחלק מהמאבק העיקש המתנהל בימים אלה בין המדינות.

עוד בטרם האירועים האלימים האחרונים, תם המועד האחרון שהציבו השלטונות בקייב למפגינים הפרו-רוסים לסיים את ההשתלטות שלהם על בנייני הממשל. בשלב זה לא נראה כי למשטרה ולצבא האוקראיני יכולת או רצון לפעול נגד אותם פעילים, מתוך החשש לתגובה כואבת מצד מוסקבה.

מחאת דוברי הרוסית, ארכיון (רויטרס)

"אומר זאת שוב: אלה שמעוניינים בדיאלוג יקבלו דיאלוג מתוך רצון אמיתי לחפש אחר פתרון. אך אלה המשתמשים בנשק, מציתים בניינים, יורים באנשים ובשוטרים ומטילים את אימתם באמצעות מחבטים ומסכות - הם יספגו את התגובה הראויה", הדגיש אבאקוב בעמוד הפייסבוק שלו, שהפך בשבועות האחרונים לדרך התקשורת היעילה ביותר במדינה השסועה.