אופטימיות באוסטרליה: ״סבירות גבוהה שמקור האותות מהמטוס״

ראש ממשלת אוסטרליה מבקר בסין, אחת המדינות שאזרחיה נהרגו בהתרסקות המטוס המלזי, ומבהיר כי הוא אופטימי מהאפשרות שניתן יהיה למשות בסופו של דבר את שרידי המטוס. עם זאת הוא מזהיר: "זאת הולכת להיות משימה לא פשוטה"

החיפושים נמשכים, ארכיון (רויטרס)

יותר מחודש ימים חלפו מאז אבדו עקבותיה של טיסת MH370, ועליה 239 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על סיפונה. החיפושים אחר המטוס שהתרסק בלב ים נמשכים, והיום (ש׳) מביע ראש ממשלת אוסטרליה אופטימיות זהירה, ולפיה האותות שמגיעים מקרקעית האוקיינוס ההודי - מקורם אכן בקופסא השחורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בביקור שערך בסין, אחת המדינות שאזרחיה הם בין ההרוגים מהתרסקות המטוס, סיפר ראש הממשלה האוסטרלי טוני אבוט כי אנשיו בטוחים שאותם "פינגים", אותות המגיעים מלב ים הם אכן של הקופסא מהמטוס שנמצא במרכזו של אחד החיפושים המשמעותיים ביותר שנערכו בעשורים האחרונים.

אזור החיפושים צומצם (AP)

לדבריו, המשימה לאיתור חלקי המטוס וגופות הנעדרים לא תהיה פשוט כלל, מאחר ושטח החיפושים עצום. "זאת תהיה משימה רצינית מאוד", הדגיש אבוט במסיבת עיתונאים שערך. "סביר להניח שהחיפושים ימשכו עוד זמן רב, האותות מגיעים מאזור הנמצא מתחת לשלושה קילומטרים של מים".

לאורך ימי החיפושים האשימו בני המשפחות של האזרחים הסינים כי מלזיה מנסה להסתיר פרטים מביכים אודות הטיסה, ולמעשה מקשה על החיפושים. על רקע הדברים הללו, שיבח היום ראש ממשלת אוסטרליה את שיתוף הפעולה של ארצו עם המעצמה הגדולה ביותר במזרח, תוך שהוא מבטיח "שקיפות מלאה וגילוי לב".

שר התחבורה המלזי קיים מסיבת עיתונאים בארצו, אחת מני רבות שבה הוא מעדכן אודות התפתחות בחיפושים, שבה נשמע מעט פחות אופטימי מאשר עמיתו האוסטרלי. "יש עוד לאמת שהאותות שהתקבלו אכן הגיעו מהקופסא השחורה", אמר השר שהבהיר כי ארצו שומרת על אופטימיות זהירה לאור ההתפתחויות האחרונות.

"שקיפות מלאה מול סין" (AP)

"אזור החיפושים צומצם"

השבוע טענו מומחי תעופה כי האותות שהתקבלו בימים האחרונים בלב ים מעידים על תשדורת ממכשיר אלקטרוני מסוים - כמו הקופסאות השחורות. בזכות האותות שכבר התקבלו, צומצם עוד יותר אזור החיפושים. "זה הכיוון הכי טוב שהיה לנו עד כה", אמר שר ההגנה האוסטרלי דייויד ג'ונסטון לעיתונאים בתחית השבוע החולף. "אנחנו הולכים ומתקרבים, וממשיכים לחפש בכל הכוחות שעומדים לרשותנו. מצפים לנו ימים מורכבים מאוד".

צוותי החיפוש נמצאים בימים אלו במרוץ נגד השעון שנובע מכך שהסוללות המשדרות את האות מהקופסה השחורה מתרוקנות - דבר שאמור לקרות בכל רגע, אם לא כבר קרה. אם אכן יצליחו המחלצים לאתר את הקופסאות, ניתן יהיה לשחזר את השעות שקדמו להיעלמות ולהבין מה התרחש בתא הטייס של הטיסה האבודה.

החיפושים נמשכים (רויטרס)

למטוס נוסעים מודרני כמו ה-777 שנעלם יש שתי קופסאות שחורות, שהן בסך הכל שני מכשירים אלקטרוניים שמתעדים את פעולות המטוס האחרונות. קופסה אחת שומרת את נתוני הטיסה, כולל הגובה, המהירות וביצועי המנועים - וקופסה שנייה שומרת את ההקלטות מתא הטייס. למרות שמן, הן צבועות דווקא בצבע כתום.

הקופסאות מקליטות את נתוני הטיסה ואמורות לסייע לחוקרים במקרה של התרסקות, תקלה או טעות אנוש להבין את מהלך האירועים שקדם לאירוע ולדמות את המצב בו עמדו הטייסים בעת האירוע. לשתי הקופסאות מוצמד מצבר, שתפקידו לשלוח אות במקרה של התרסקות כדי להקל את איתורן.המצבר מסוגל לספק כוח לשידור האות במשך 30 יום ללא מקור חשמלי (שהוא המטוס עצמו). כשמערכות החשמל של המטוס מפסיקות לתפקד הספירה לאחור מתחילה.