צרפת תפצה ניצולי שואה שגורשו למחנות ברכבות?

ארה"ב מנהלת מגעים עם ממשלת צרפת, לפיהם חברת הרכבות הצרפתית תפצה ניצולי שואה ומשפחות של 76 אלף יהודים שגורשו ברכבות למחנות ההשמדה. מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה על היוזמה, שנתקלת בקשיים עקב התעקשות של מחוקקים לאלץ את החברה לשלם פיצויים כתנאי להתמודדות במכרז ענק

פיצויים לניצולים שגורשו ברכבות? (רויטרס)

חברת הרכבות תפצה ניצולי שואה? מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה הלילה (ה') כי ממשלות ארה"ב וצרפת מנהלות מגעים לגיבוש מתווה פיצויים לניצולים ולמשפחות הקורבנות שגורשו למחנות ההשמדה במשלוחים של חברת הרכבות הצרפתית בזמן השואה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בכ-76 אלף יהודים מרחבי צרפת שהוסעו למחנות ברכבות של החברה הצרפתית SNCF, שאמורה לשלם לניצולים ולמשפחות הקורבנות פיצויים. עם זאת, מחוקקים ממדינות מרילנד וניו יורק פועלים לטרפד את היוזמה, כיוון שהם מעוניינים להעביר הצעת חוק שתכריח את החברה לשלם את הכספים - לפני שיתאפשר לה להשתתף במכרז ענק להקמת רשת מסילות רכבת במדינה.

בהודעה של דוברת מחלקת המדינה מהלילה, בה סיפרה על המגעים המתנהלים מול צרפת, היא כינתה את המהלך של המחוקקים האמריקנים כ"מכשול רציני" בדרך להגעה להסכמות על מתווה פיצויים ללא קשר למכרז בו מעוניינת החברה להתמודד.

גורמים מטעמה של החברה הצרפתית מסרו לסוכנות הידיעות AP כי למרות שלחברה "לא הייתה שליטה" בפעולות הרכבת בזמן מלחמת העולם השנייה והכיבוש הגרמני, היא העניקה בעבר פיצוי בגובה של 6 מיליארד דולרים למשפחות הקורבנות שהייתה להם אזרחות צרפתית.