חבר מביה"ס מספר על ג'ון הג'יהאדיסט: "שקט, חילוני – וגם אלים וגזען"

אדם שלמד עם מוחמד אמוואזי, האזרח הבריטי שזוהה כעורף הראשים של דאע"ש, אומר כי בשנות צעירותו לא ניתן היה לדמיין שהתלמיד מהבית האמיד יהפוך לאיש ידוע לשמצה בכל העולם: "הוא היה שקט, בעיקר התעסק עם עצמו. במקביל, הוא היה מסתבך בהרבה תגרות אלימות והביע דעות גזעניות, גם נגד היהודים"

מוחמד אמוואזי, ארכיון (SKY NEWS)

מאז נחשפה זהותו של עורף הראשים האכזרי של דאע"ש, מוחמד אמוואזי, מנסים שכניו ומכריו מתקופת התבגרותו להבין כיצד האדם שגדל איתם במערב לונדון הפך ל"ג'ון הג'יהאדיסט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צעיר שלמד לצד אמוואזי בן ה-26 בבית הספר סיפר לרשת השידור הבריטית "סקיי" כי מי שהפך ל"ג'ון הג'יהאדיסט" היה מגיר צעיר אלים שהביע דעות גזעניות ואנטישמיות. האיש, שלא הזדהה, אמר כי אמוואזי היה מעורב באופן תדיר בתגרות אלימות, עישן, אבל לא היה דבר בבית הספר הלונדוני בו למד שיכל להסביר את ההקצנה האידאולוגית שלו.

"הוא לא יצר קשר עם הרבה אנשים, הוא התעסק בעיקר עם עצמו", הוא מספר. התלמיד לשעבר אמר כי בשנות נעוריו אמוואזי לא היה דתי, לפחות לא היו לו סממנים כאלה, הוא היה שקט ותמיד לבש כובע בייסבול. "היה בו משהו מוזר בכך שהוא היה אלים אבל הוא לא רועש או אחד שמדבר בצורה פרובוקטיבית", אמר האיש.

אמוואזי רוצח בשירות דאע"ש, ארכיון

"היה לו פוטנציאל שאיש לא טיפח"

חברו ללימודים של אמוואזי ציין כי "אני מניח שהיה לו פוטנציאל, אבל איש לא טיפח אותו כנראה. באותן שנים, בתיכון, הוא היה כמו תלמידים רבים אחרים".

על פי הדיווחים, במהלך לימודיו באוניברסיטת ווסטמינסטר בין השנים 2006 ל-2009, אז היה סטודנט לתואר ראשון במדעי המחשב, נחקר אמוואזי על ידי ה-MI5 (השב"כ הבריטי) בעקבות חשד שניסה להצטרף לארגון טרור בסומליה, ואז החלה ההקצנה הדתית והפוליטית שלו.

בשכונת מגוריו, הנחשבת למעוז של המעמד הבינוני וסמל למהגרים שהשתלבו היטב בחברה הבריטית, עדיין שואלים כיצד הבן של השכנים הפך לשוחט אכזרי בשירות ארגון טרור שמטיל אימה על העולם.