שר החוץ הפולני לשעבר וחסיד אומות העולם ולדיסלב ברטושבסקי הלך לעולמו בגיל 93

ברטושבסקי, שהיה אסיר במחנה ההשמדה אושוויץ, לקח חלק במרד גטו ורשה ואף היה ממקימי המחתרת הפולנית "ז'גוטה" שעזרה להציל יהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה. "מותו הוא הפסד גדול לכולנו", אמר נשיא פולין ברוניסלב קומורובסקי

הלך לעולמו. ברטושבסקי (רויטרס)

חסיד אומות העולם ושר החוץ הפולני לשעבר, ולדיסלב ברטושבסקי, הלך אמש (שישי) לעולמו בגיל 93, בעיר הולדתו ורשה שבפולין. "מותו הוא הפסד גדול", אמר נשיא פולין ברוניסלב קומורובסקי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהיותו בן 18 נלקח ברטושבסקי לעבודות כפייה במחנה ההשמדה אושוויץ למשך שבעה חודשים. כששוחרר ב-1941, היה חבר בתנועת המחתרת הפולנית "ארמייה קריובה", לקח חלק במרד גטו ורשה ואף היה אחד ממייסדי מחתרת "ז'גוטה", ארגון פולני שסייע ליהודים במהלך מלחמת העולם השנייה.

בתום המלחמה, נאסר ברטושבסקי על ידי המשטר הקומוניסטי של ברית המועצות פעמיים באשמת שווא של ריגול. ב-1963 העניק לו ארגון יד ושם את התואר "חסיד אומות העולם" בשל מאמציו להצלת יהודים בתקופת השואה, והוא קיבל ממדינת ישראל תואר אזרחות של כבוד.

ברטושבסקי היה מחבר והיסטוריון, ופרסם סדרת ספרים בעיקר על תולדות ורשה במלחמה, וכן על יהודים פולנים והצלת יהודים בידי פולנים. הוא היה פרופסור באוניברסיטה הקתולית של לובלין ומרצה אורח בארצות רבות.

הוא כיהן כשגריר פולין באוסטריה בין 1990 ל-1995, ושימש כשר החוץ הפולני מ-1995 ועד 2000. משנת 2007 ועד פטירתו כיהן כשר במשרד ראש ממשלת פולין, ובמסגרת תפקיד זה היה אחראי על קשריה של פולין עם ישראל ועם גרמניה. מאז יוני 2001 ועד פטירתו שימש כיו"ר ארגון שמטרתו הנצחת קורבנות עבר של מלחמות והוצאות להורג, ושימש כיו"ר של מועצת אושוויץ העולמית.