פוטין: "רוצחי נמצוב יובאו לדין"

רוסיה בהלם מרציחתו של בוריס נמצוב, אחד המתנגדים הבולטים לשלטון פוטין ומי שהיה סגן ראש ממשלה בתקופת הנשיא ילצין. נמצוב נורה למוות במרכז מוסקבה וכעת חוששים במדינה שעידן הרציחות הפוליטיות חוזר. הנשיא פוטין הבטיח לאמו של נמצוב שרוצחיו ייתפסו

רצח בכיר האופוזיציה במוסקבה מעלה מחדש את החשש ברוסיה מפני גל של רציחות פוליטיות: אחרי רציחתו של בוריס נמצוב אתמול, יצאו היום (שבת) המוני אזרחים יצאו לרחובות לעצרות זיכרון מאולתרות, כשמחר צפויה עצרת אלפים במוסקבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נמצוב, בן 55 במותו, נורה ארבע פעמים בגבו סמוך לקרמלין. הוא מוגדר כמתנגד המשטר הבכיר ביותר שנרצח ברוסיה תחת שלטון פוטין. נמצוב כיהן כסגן ראש הממשלה בתקופת כהונתו של בוריס ילצין כנשיא ולאחר בחירתו של פוטין הפך לאחד ממתנגדיו הבולטים.

במברק שהעבירה לשכתו של פוטין לאמו של נמצוב נכתב כי "הכל ייעשה כדי שמי שארגן והוציא לפועל את הרצח הציני הזה ייענש". הנשיא הרוסי כתב לאם האבלה שנמצוב "השאיר חותם בהיסטוריה הפוליטית והציבורית של רוסיה ושתמיד הגן על נקודת מבטו בהגינות".

שילם בחייו על המאבק בפוטין? נמצוב

עידן הרציחות הפוליטיות חוזר?

מקום הירצחו של נמצוב, בטיילת הצופה על הקרמלין במרכז מוסקבה, הפך אתר עלייה לרגל מאז היוודע דבר מותו. תושבים רבים הגיעו להניח פרחים ולהדליק נרות, וכמרים ארגנו תפילות לזכרו בזירת הרצח.

מותו של נמצוב הוא חוליה נוספת בשרשרת רציחות של מתנגדי משטר פוטין. שניים מהמתנגדים הבולטים שנרצחו בשנים האחרונות הם העיתונאית אנה פוליטיקובסקאיה ואיש המודיעין אלכסנדר ליטויננקו. בכל המקרים המשטר הכחיש כל קשר לאירועים, וטען כי אלו רק פוגעים ברוסיה.

זירת הרצח הפכה אתר עלייה לרגל

מאז עלייתו לשלטון של בן בריתו מדבדב אך גם לאחר חזרתו של פוטין לשלטון ב-2012, הרציחות הפוליטיות נעלמו מרוסיה. לכן, הזעזוע ברוסיה גדול מאוד ופוגע לא רק באופוזיציה הרוסית המפוחדת אלא גם במשטר, שמנסה לשווק לעולם שרוסיה היא מדינה קפיטליסטית ודמוקרטית שמקבלת ביקורת על המשטר.