אוקראינה מתפרקת? תומכי רוסיה הכריזו על "רפובליקת דונייצק"

כוחות פרו-רוסיים השתלטו על הפרלמנט המחוזי של העיר דונייצק במזרח המדינה והכריזו על המחוז כרפובליקה עצמאית - "הרפובליקה העממית של דונייצק". הם אף קראו לפוטין לשלוח כוחות לאזור כדי להגן על דוברי הרוסית‎

דרמה באוקראינה: כוחות פרו-רוסיים השתלטו על הפרלמנט המחוזי של העיר דונייצק במזרח המדינה והכריזו על המחוז כרפובליקה עצמאית - "הרפובליקה העממית של דונייצק". הם קוראים למוסקבה להתערב לטובת דוברי הרוסית באזור, ולשלוח כוח שיגן עליהם. עם זאת, מבהיר בכיר בנאט"ו: "אין שינוי בפריסת הכוחות הרוסים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכוח שהשתלט על הפרלמנט טען שיערוך כבר בעוד חמישה ימים משאל עם בקרב מאות אלפי תושבי המחוז על הצטרפות לרוסיה - תהליך דומה לתהליך הסיפוח שעבר על חצי האי קרים בחודש האחרון.

אזור המחלוקת (חדשות 2)

הכוחות הפרו-רוסיים אף פנו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין וקרא לו לשלוח לאזור כוח צבאי "לשמירת השלום", וזאת על מנת שיגן על התושבים הדוברים רוסית בדונייצק.

ההכרזה על עצמאות המחוז במזרח אוקראיניה מתרחשת שעות ספורות לאחר שדווח כי קצין צי אוקראיני נהרג על ידי חייל רוסי, במה שנראה כיום המתוח ביותר בין המדינות השכנות - מאז סיפוח חצי האי קרים על ידי הממשל במוסקבה.

נשיאה הזמני של אוקראינה אלכסנדר טורצ'ינוב לא נשאר אדיש לאירועים והורה לחזק את הגבול המזרחי של המדינה. "רוסיה חוזרת על התרחיש מחצי האי קרים", אמר בהודעה לכלי התקשורת.

אמש דווח שגורמים פרו-רוסיים השתלטו על בנייני הממשל האוקראינים במזרח המדינה, וכי ההנהגה בקייב חשה שהיא מאבדת אחיזה במדינה. "אוקראינה מתפרקת לנו מתחת לידיים", צוטטו גורמים בכירים.

משוריינים יכבשו את דונייצק? (רויטרס)

על פי הדיווחים ראשי הממשל החדש באוקראינה יגיעו היום לדונייצק כדי להעריך את המצב בעיר, שעלולה להפוך למוקד המתיחות הבא בין המדינות. לדברי בכירים במדינה, מוסקבה היא שמפעילה את הגורמים הפרו-רוסיים וזאת על מנת לספח עוד ועוד חבלי ארץ לשטחה.

"עשרות אלפי חיילים נפרסו סמוך לגבול"

למרות החשש הרב של תושבי העיר האוקראינית, מבהיר בכיר בנאט"ו כי אנשי הארגון לא מבחינים בשלב זה בשינוי משמעותי בפריסת הכוחות הרוסים באזור. על פי הערכות של הארגון, במדינה נמצאים יותר מ-40 אלף חיילים רוסים המשרתים הדואגים לאינטרסים של התושבים דוברי הרוסית.

פעילים פרו-רוסים בדונייצק (AP)

השגריר האמריקני של ארגון ה-OSCE, הארגון לשמירת הביטחון באירופה, טען כי עשרות אלפי חיילים רוסים נמצאים סמוך לגבול בין השתי המדינות. הוא קרא לנקוט בצעדים שימנעו הסלמה נוספת של המצב.

"יש בידנו הוכחות חותכות לכך שיש אלפי חיילים סמוך לגבול ולא בבסיסים שבהם הם מוצבים בעת שלום", הדגיש הנציג במהלך ישיבת חירום שנערכה היום. "רוסיה מוכרחה לנקוט בצעדים להפחתת המתח".