הישג לימין הקיצוני בבחירות בהונגריה

הימין הקיצוני בהונגריה מתחזק: מפלגת הימין הקיצוני 'יוביק' זכתה ל-21% מקולות הבוחרים, והיא כעת מפלגת הימין הקיצוני החזקה ביותר באירופה. "אנו משדרים מסר ברור, אנו מגדילים את הפופולאריות של המפלגה וכולנו יודעים מה הכוח שלנו", אמר מנהיג יוביק לתומכיו. במקביל, ראש הממשלה אורבן נבחר בשנית

הפגנת תומכי יוביק בהונגריה (רויטרס)

עם ספירת הקולות בבחירות הכלליות בהונגריה, מתברר כי אחד מכל חמישה הונגרים נתן את קולו למפלגת הימין הקיצוני 'יוביק', מפלגה שהואשמה באנטישמיות ובשנאת זרים. עם זאת, מפלגתו של ראש הממשלה אורבן זכתה לרוב מוחלט בפרלמנט ויוביק תישאר מחוץ לקואליציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה ויקטור אורבן נבחר בבחירות לארבע שנים נוספות, לאחר שמפלגתו זכתה ל-135 מתוך 199 מושבים בפרלמנט בבודפשט. המשמעות היא שאורבן לא יצטרך לבנות קואליציה, והוא יוכל להוביל את השלטון ללא שותפים גם בכהונה הנוכחית.

מפלגת השמאל הסוציאליסטית זכתה ל-39 מושבים, והיא תהיה המפלגה השנייה בגודלה בפרלמנט. למרות שיוביק זכתה לחמישית מהקולות בציבור, היא תזכה ל-25 מושבים בלבד (12%) בגלל שיטת הבחירות האזורית בהונגריה ואחוז החסימה הגבוה יחסית במדינה.

"יוביק היא המפלגה הלאומית החזקה באירופה"

"אנו המפלגה הלאומית החזקה ביותר באירופה", אמר מנהיג יוביק גאבור וונה לתומכיו עם היוודע תוצאות הבחירות. "לא הצלחנו להשיג פריצת דרך במחוזות כפי שרצינו, אבל השגנו יותר מ-20% מהקולות, אנשים רבים לא האמינו שנגיע להישג הזה. אנו מגדילים את הפופולאריות של המפלגה, ולפני הבחירות לפרלמנט האירופי אנו מבהירים לכולם מה הכוח שלנו", הוסיף.

למרות ההישג של יוביק, המנצח הגדול של הערב היה ראש הממשלה אורבן, שהצליח לזכות בכהונה שנייה ברוב עצום - הישג נדיר מאוד במדינות האיחוד האירופי שסובלות ממשבר כלכלי קשה, משבר שפגע משמעותית גם בהונגריה. תחת שלטונו של אורבן בשנים האחרונות הוא הגדיל את מעורבות הממשלה במשק והקטין את הוצאות משקי הבית, אך זכה לביקורת חריפה מבריסל על התערבות יתר בכלכלה ופגיעה בזכויות מיעוטים בהונגריה תחת שלטונו.

לאורבן יש רוב לשנות את החוקה

אורבן נהנה מהעובדה שאין אופוזיציה של ממש לשלטונו, שכן ההונגרים מקשרים את מפלגת השמאל הסוציאליסטית גם לשנות הקומוניזם אז הונגריה הייתה מאחורי מסך הברזל הסובייטי וגם לחוב הציבורי הגדול של המדינה שנוצר כשהמפלגה הייתה בשלטון, עד 2010.

בכהונתו האחרונה אורבן העביר כמה שינויים חוקתיים משמעותיים, כמו צמצום חברי הפרלמנט במחצית, מ-385 ל-199 - וכעת שיש לו רוב של שני שליש בפרלמנט הוא יכול להמשיך ולבצע שינויים חוקתיים ללא צורך באישור המפלגות האחרות.