החיפושים אחר המטוס המלזי: אותרו אותות נוספים מהאוקיינוס ההודי

לאחר שאמש אוסטרליה אישרה כי התדרים שספינת החיפוש הסינית איתרה תואמים לכאלה המגיעים מקופסה שחורה של מטוס נוסעים – חשפו הרשויות במדינה כי סין איתרה אות נוסף ששודר מאזור החיפושים באורך של כדקה וחצי. בכיר אוסטרלי: "מדובר בסימן חשוב מאוד ומעודד"

הולכים ומתקרבים לקופסה השחורה של המטוס המלזי? רשויות הביטחון באוסטרליה העורכות את החיפושים אחר טיסה MH370 שנעלמה לפני כחודש, הודיעו הבוקר (א') במסיבת עיתונאים שערכו כי סין איתרה אות נוסף מאזור החיפושים באוקיינוס ההודי - זאת לאחר שאמש הודיעו כי אות שאותר באזור תואם לכזה המגיע מקופסה שחורה של מטוס נוסעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ספינה סינית איתרה באוקיינוס אות נוסף באורך של 90 שניות, וזה סימן חשוב מאוד ומעודד", אמר הבוקר נציג רשויות החיפוש של אוסטרליה. "עם זאת, עדיין לא ניתן לאמת שהאות הזה או הקודם שאותר אכן הגיע מהקופסה השחורה של טיסת MH370 האבודה", אמר.

בתוך כך, נמשכים המאמצים לאתר אחר שברים מהמטוס: צוותי חיפוש משבע מדינות עדיין פועלים באזור החיפושים בדרום האוקיינוס ההודי במטרה למשות חלקים שאותרו ולבדוק האם הם אכן שייכים למטוס. צוותי החיפוש משייטים באזור עם ספינות שעליהן ציוד מתוחכם שמסוגל לאבחן את האותות המגיעים ממה שנחשד כקופסה השחורה של המטוס ולנתח אותם.

קרוביהם של נוסעי טיסת MH370 שנספו באסון קיימו היום תפילת ענק לזכר יקיריהם שנערכה בקואלה לומפור, שבמהלכה התייפחו רבים מהם. בני המשפחות לבשו חולצות לבנות שעליהן מודפסות המילים "מתפללים שטיסה MH370 תחזור בשלום".

"האותות - תואמים לכאלה של קופסה שחורה" 

אמש אישרה הסוכנות האוסטרלית שמתאמת את החיפושים אחר המטוס המלזי הנעדר כי האות האלקטרוני שאיתרה ספינת החיפוש הסינית באוקיינוס ההודי שייכת ככל הנראה לקופסאות השחורות של המטוס. בכך, מיקום הקופסאות נמצא כמעט ברגע האחרון, לפני שהסוללות המשדרות את האות מתרוקנות - דבר שאמור לקרות בעוד יום או יומיים.

החיפושים העלו סוף סוף פרי? (רויטרס)

מוקדם יותר אתמול, דיווחה סוכנות הידיעות הסינית הממלכתית כי ספינת סיור סינית שעסקה בחיפושים אחריה דיווחה כי איתרה אותות מהאזור שבו התרסקה לכאורה, ועשויים להגיע מהקופסא השחורה של המטוס. האוסטרלים אישרו אמש שהשידור מקרקעית האוקיינוס תאם לזה של המטוס הנעדר.

הספינה הסינית איתרה אותות בתדר של 37.5 קילו-הרץ, התדר הסטנדרטי של קופסאות שחורות למטוסים של חברת התעופה המלזית. מדובר בהתפתחות דרמטית שכן אם אכן יצליחו המחלצים לאתר את הקופסאות, ניתן יהיה לשחזר את השעות שקדמו להיעלמות ולהבין מה התרחש בתא הטייס של הטיסה האבודה.

המשפחות יידעו מה עלה בגורל יקיריהן? (רויטרס)

השידור מהקופסאות אמור להסתיים מחר או מחרתיים

למטוס נוסעים מודרני כמו ה-777 שנעלם יש שתי קופסאות שחורות, שהן בסך הכל שני מכשירים אלקטרוניים שמתעדים את פעולות המטוס האחרונות. קופסה אחת שומרת את נתוני הטיסה, כולל הגובה, המהירות וביצועי המנועים - וקופסה שנייה שומרת את ההקלטות מתא הטייס. למרות שמן, הן צבועות דווקא בצבע כתום.

הקופסאות מקליטות את נתוני הטיסה ואמורות לסייע לחוקרים במקרה של התרסקות, תקלה או טעות אנוש להבין את מהלך האירועים שקדם לאירוע ולדמות את המצב בו עמדו הטייסים בעת האירוע, היה והם אינם עוד בחיים. עם השנים הקופסאות השחורות לקחו חלק משמעותי בפיענוח תאונות אוויריות, והן שוכללו מקופסאות שהקליטו רק כמה נתונים עם סרט הקלטה אנלוגי ופשוט לכלים דיגיטליים משוכללים ששומרים ומתעדים נתונים רבים.

צוותי החיפוש באוקיינוס ההודי. ארכיון (רויטרס)

לשתי הקופסאות מוצמד מצבר, שתפקידו לשלוח אות במקרה של התרסקות כדי להקל את איתורן. המצבר מסוגל לספק כוח לשידור האות במשך 30 יום ללא מקור חשמלי (שהוא המטוס עצמו). כשמערכות החשמל של המטוס מפסיקות לתפקד הספירה לאחור מתחילה. מאחר והמטוס הפסיק לתפקד עם התרסקותו לאוקיינוס ההודי בלילה של 8 במרס, 30 הימים שבהם הקופסאות עדיין משדרות אמורים להסתיים בתחילת השבוע הבא.