תודה על המוזיקה: להקת ABBA חוגגת 40 שנה

היום לפני 40 שנים בדיוק, זכתה להקה אלמונית משוודיה בתחרות האירוויזיון עם השיר "Waterloo". לאחר אותו ניצחון, הפכה להקת ABBA לסנסציה עולמית – ולאחת הלהקות המצליחות בכל הזמנים שמכרה למעלה מ-400 מיליון תקליטים ברחבי העולם. המועד החגיגי יצוין היום בשלל אירועים מיוחדים

הפכו לאגדה. ABBA באירוויזיון 1974 (AP)

אגדת המוזיקה בת 40: התאריך - 6 באפריל 1974. המקום - ברייטון, אנגליה. תחרות הזמר של אירופה, האירוויזיון, נערכת בפעם ה-19 ואת שוודיה מייצגים אז ארבעה חברי להקה שהייתה אז אלמונית, שענתה לשם ABBA - ארבע אותיות שמייצגות את שמותיהם הפרטיים של ארבעת החברים בה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מעט אחרי שחברי להקת כוורת מישראל ירדו מהבמה אחרי שביצעו את השיר "נתתי לה חיי", עלו לבמה חברי הלהקה השוודית שביצעו את שירם אודות הקרב ההיסטורי בווטרלו. שיר שהוכתר באותו הערב כזוכה הגדול של התחרות - והעניק לשוודיה את ניצחונה הראשון.

ג'ון הנטי, תושב ברייטון שצפה בתחרות באולם ב-1974, סיפר לרשת BBC על הרגעים בהם חזה לראשונה בלהקה האגדית, שאז עוד הייתה אלמונית: "אף אחד לא הכיר אותם. מי בכלל ידע מי הם? אבל כל זה השתנה אחרי שהם עלו לבמה. הם שרו ומיד ניתן היה לראות שיש בהם 'משהו'". עם זאת, גם הנטי לא ידע שהלהקה תהפוך להצלחה מסחררת כל כך.

3 דקות - ו-400 מיליון תקליטים שנמכרו

בערב ההוא של אפריל, רק החלו רגעי התהילה של ארבעת חברי הלהקה השוודית: ליל הזכייה הניב עבורם לא רק תואר, אלא קריירה בינלאומית שהביאה עמה הצלחה מסחררת: פרסום עולמי, אינספור להיטים שנופקו בזה אחר זה עד לתחילת שנות השמונים, אז התפרקה הלהקה ו-400 מיליון תקליטים שלה שנמכרו בכל רחבי הגלובוס.

 

ההופעה שהפכה את ABBA לנסנציה: הלהקה באירוויזיון 1974

כעבור שנים, באירוע חגיגות ה-50 לאירוויזיון שנערך ב-2005, זכה השיר "Waterloo" בתואר "השיר הטוב ביותר שהתחרה באירוויזיון" - וניצח בדרך גם את דנה אינטרנשיונל מישראל שהתמודדה מולו עם השיר עמו זכתה ב-1998, "דיווה".

היום, לציון 40 שנה למועד בו הלהקה עלתה לגדולות, חוגגים מעריצים רבים של ABBA ברחבי העולם בשלל אירועים מיוחדים: בשטוקהולם, בירת שוודיה, יתאגדו מעריצי הלהקה מחוץ למוזיאון ABBA שנפתח בשנה שעברה ויבצעו את "Waterloo" יחדיו - ועוד רבים מהלהיטים הגדולים שלה. באולם בו נערכה התחרות בברייטון, אנגליה, ייערך היום אירוע מיוחד שייחתם במסיבה, אף היא לצלילי השירים שהפכו ללהיטי ענק.