אוסטרליה מאשרת: "האותות שאותרו תואמים לקופסה שחורה"

בדרך לפתרון התעלומה: הרשויות באוסטרליה מאשרות כי התדרים שאותרו על ידי ספינת החיפוש הסינית תואמים לאלה המגיעים מקופסה שחורה של מטוס נוסעים - כמו זה שנעלם. כוחות חיפוש צפויים להגיע לאזור ולהמשיך בחיפושים בדרום האוקיינוס ההודי

החיפושים העלו סוף סוף פרי? (רויטרס)

הסוכנות האוסטרלית שמתאמת את החיפושים אחר המטוס המלזי הנעדר מאשרת כי האות האלקטרוני שאיתרה ספינת החיפוש הסינית באוקיינוס ההודי שייכת לקופסאות השחורות של המטוס. בכך, מיקום הקופסאות נמצא כמעט ברגע האחרון, לפני שהסוללות המשדרות את האות מתרוקנות - דבר שאמור לקרות בעוד יום או יומיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום, דיווחה סוכנות הידיעות הסינית הממלכתית כי ספינת סיור סינית שעסקה בחיפושים אחריה דיווחה כי איתרה אותות מהאזור שבו התרסקה לכאורה, ועשויים להגיע מהקופסא השחורה של המטוס. כעת האוסטרלים מאשרים שהשידור מקרקעית האוקיינוס תואם לזה של המטוס הנעדר.

הספינה הסינית איתרה אותות בתדר של 37.5 קילו-הרץ, התדר הסטנדרטי של קופסאות שחורות למטוסים של חברת התעופה המלזית. מדובר בהתפתחות דרמטית שכן אם אכן יצליחו המחלצים לאתר את הקופסאות, ניתן יהיה לשחזר את השעות שקדמו להיעלמות ולהבין מה התרחש בתא הטייס של הטיסה האבודה.

צוותי החיפוש יוצאים לדרך, ארכיון (רויטרס)

מעט נחמה למשפחות? ארכיון (רויטרס)

השידור מהקופסאות אמור להסתיים בעוד יום או יומיים

למטוס נוסעים מודרני, כמו ה-777 שנעלם, יש שתי קופסאות שחורות, שהן בסך הכל שני מכשירים אלקטרוניים שמתעדים את פעולות המטוס האחרונות. קופסה אחת שומרת את נתוני הטיסה, כולל הגובה, המהירות וביצועי המנועים, וקופסה שנייה שומרת את ההקלטות מתא הטייס. למרות שמן, הן צבועות דווקא בצבע כתום.

הקופסאות מקליטות את נתוני הטיסה, ואמורות לסייע לחוקרים במקרה של התרסקות, תקלה או טעות אנוש להבין את מהלך האירועים שקדם לאירוע ולדמות את המצב בו עמדו הטייסים בעת האירוע, היה והם אינם עוד בחיים. עם השנים הקופסאות השחורות לקחו חלק משמעותי בפיענוח תאונות אוויריות, והן שוכללו מקופסאות שהקליטו רק כמה נתונים עם סרט הקלטה אנלוגי ופשוט לכלים דיגיטליים משוכללים ששומרים ומתעדים נתונים רבים.

לשתי הקופסאות מוצמד מצבר, שתפקידו לשלוח אות במקרה של התרסקות כדי להקל את איתורן. המצבר מסוגל לספק כוח לשידור האות במשך 30 יום ללא מקור חשמלי (שהוא המטוס עצמו). כשמערכות החשמל של המטוס מפסיקות לתפקד הספירה לאחור מתחילה. מאחר והמטוס הפסיק לתפקד עם התרסקותו לאוקיינוס ההודי בלילה של ה-8 במרס, 30 הימים בהם הקופסאות עדיין משדרות אמורים להסתיים בתחילת השבוע הבא.