לראשונה מאז המהפכה: "בואינג" האמריקנית תייצא חלקי מטוס לאירן

מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979 לא התקיים מסחר בין אירן לחברות אמריקניות. אלא שהיום אישר הבית הלבן לחברת "בואינג" לייצא חלקי חילוף מסוימים למטוסים הישנים שברשותה של אירן - זאת במסגרת ההקלה בסנקציות על הרפובליקה האיסלמית. דובר החברה הבהיר: "לא מדובר על מטוסים חדשים"

הנשיא לשעבר אחמדינג'אד בתצוגת תכלית (חדשות 2)

קשרי התעופה של אירן וארה"ב שוב על המסלול: חברת התעופה האמריקנית "בואינג" הודיעה היום (ו') כי משרד האוצר בארה"ב העניק לה רישיון לייצא חלקי חילוף למטוסים מסחריים לאירן - לראשונה מאז נותקו קשרי המסחר עם ארה"ב, מאז המהפכה האיסלמית ב-1979. הרישיון לסחור עם אירן מגיע כחלק מהסכם הקלת הסנקציות שנחתם עמה בחודש ינואר האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר החברה מסר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי 'בואינג' "תיצור קשר עם בכירי ממשל אירניים, כדי לקבוע אילו חלקי חילוף דרושים להם. עוד הוסיף כי הרישיון שהוענק על ידי ארצות הברית תקף אך ורק לחלקים שנועדו להבטיח שמערכות ההפעלה יעבדו בצורה בטוחה במטוסים הישנים יותר של החברה, שנמכרו לאירן לפני המהפכה של 1979". לדבריו הרישיון אינו מאפשר משא ומתן לרכישת מטוסים חדשים עבור אירן.

את הבקשה לייצא את חלקי החילוף הגישה חברת בואינג בפברואר האחרון. מאז המהפכה שהתרחשה באירן ב- 1979, בה עלה משטר האייתוללות לשלטון, נאסר על חברות אמריקניות הסחר עם הרפובליקה האיסלמית. ההקלות הנוכחיות מגיעות בעקבות הסכם הביניים שנחתם בין אירן למערב שהביא להקלת הסנקציות. למרות הדיווח, במשרד האוצר האמריקני סירבו להגיב לידיעה.

סוכנות הידיעות האירנית IRNA דיווחה היום כי בעקבות הסנקציות על המדינה והפסקת המסחר התעופתי, מאז 1990 אירעו באירן מעל 200 תקריות בטיחות שגרמו ללמעלה מ-2,000 מקרי מוות שנבעו עקב תקריות בטיחות במטוסים.