תיעוד נדיר: מטאוריט חולף ליד צנחן

אנדרס הלסטרופ מנורבגיה כמעט פספס את הסלע שנפל בסמוך אליו כששהה באוויר בזמן הצניחה. למרבה המזל, המצלמה שלו דווקא תיעדה את הרגע הלא ייאמן: מטאוריט נפל מהחלל החיצון וכמעט פגע בו. מדען נורבגי: "הסיכוי לאירוע כזה נמוך מלזכות שלוש פעמים ברציפות בלוטו"

אנדרס הלסטרופ הנורבגי יצא לעוד צניחה שגרתית, שכמוה ביצע כה רבות בעבר, ולא דמיין לעצמו שהיא תהפוך לאירוע נדיר במיוחד. תוך כדי הצניחה הוא הבחין ממש לכמה שניות בעצם מעופף לידו באוויר ורק לאחר שצפה בצילומי הצניחה בביתו הוא הבין שיש לו ביד תיעוד של אירוע שכמעט מעולם לא צולם - בטח שלא מכזאת זווית: מטאוריט נופל מהחלל לכיוון כדור הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הייתה לי הרגשה שקרה משהו חריג בצניחה, אבל לא בדיוק זיהיתי מה זה היה", אמר הלסטרופ לטלוויזיה הנורבגית. ככל הנראה, מדובר ברסיס מסלע גדול שהתפוצץ 20 קילומטרים מעל ראשו של הלסטרופ, ולמרבה המזל לא פגע בו אלא רק חלף בסמוך אליו.

בימים שלאחר הצניחה, סרק הלסטרופ את הסביבה הסמוכה למקום נחיתתו וחיפש אחר המטאוריט, ללא הצלחה. עם זאת, כשהראה את הסרטון לחובבי המטאוריטים במוזיאון הנורבגי להיסטוריית הטבע - הם נדהמו. לדבריהם, לפי הצורה והמעוף של האבן - אין ספק שמדובר במטאוריט.

"יותר סיכוי לזכות 3 פעמים בלוטו", הלסטרו (יוטיוב)

אחרי שמטאוריט שורד את המעבר לאטמוספירה והוא כבר אינו כדור אש שמימי אלא סלע פשוט שנופל, הוא מגיע לשלב ה"טיסה האפלה" בשמיים, כלומר ללא אור ולהבה. עד היום, מעולם לא צולם מטאוריט תוך כדי השלב הזה.

ומה הסיכוי שדבר כזה יקרה? המדען הנס אמונדסן מהמוזיאון להיסטוריית הטבע באוסלו העריך כי הסיכוי לצלם מטאוריט באוויר הוא "נמוך בהרבה מזכייה בלוטו שלוש פעמים ברציפות".