26 יום להיעלמות המטוס המלזי: "לא ננוח עד שנמצא תשובה"

מאמצי החיפוש אחר שרידי המטוס המלזי נמשכים, בתקווה שתימצא בימים הקרובים הקופסה השחורה. ראש ממשלת מלזיה הדגיש את מחויבותו למציאת התשובות להיעלמות המטוס "עבור המשפחות"

פשע הוביל להיעלמות המטוס (רויטרס)

26 ימים להיעלמות המטוס - והחיפושים נמשכים: ראשי שתי המדינות שמובילות את מאמצי החיפוש - אוסטרליה ומלזיה - סיירו הבוקר (ה') בבסיס של חיל האוויר האוסטרלי, ממנו יוצאים לדרכם החיפושים אחר שרידי המטוס. ראש ממשלת מלזיה, נגי'ב רזאק, שב והדגיש את מחויבותו למשפחות הנוסעים, שעדיין מחכות למידע נוסף - או לנס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מזג אוויר קשה והיעדר מידע מדויק צפוי להמשיך ולהקשות על החיפושים הנרחבים, שיבוצעו היום על ידי שמונה מטוסים ותשע ספינות החברות בכוח הבינלאומי באוקיינוס ההודי. הצוותים נמצאים במרוץ נגד השעון, מכיוון שלאחר 30 יום הבטריה של "הקופסה השחורה" תפסיק ככל הנראה לעבוד. אם לא תימצא הקופסה השחורה עד אז, ייתכן שלא יימצאו לעולם השרידים. 

ראש ממשלת אוסטרליה, טוני אבוט, הביע ביטחון כי "כל צעד אפשרי למציאת המטוס הזה יבוצע. אנחנו לא יכולים להיות בטוחים בהצלחתנו, אבל הצוות שהקצינו למשימה מיומן ומקצועי מאוד".

נג'יב הדגיש כי ארצו לא תנוח עד שיימצאו תשובות: "אנו חייבים זאת למשפחות האבלות, להציע להם נחמה וסגירת מעגל לאירוע הטראגי". ראש הממשלה המלזי הוסיף כי "העולם מצפה מאיתנו לעשות את הטוב ביותר, ואני בטוח שנראה מה אנחנו יכולים לעשות יחד כשאנחנו רוצים למצוא תשובות".

נעשה מה שאנו יכולים למען אהובנו (רויטרס)

נהלי בטיחות חדשים בחברת הטיסה

החוקרים ממשיכים לבדוק האם תקלה טכנית גרמה להתרסקות, אם כי כיוון החקירה המרכזי הוא החשד לביצוע מעשה פלילי על ידי אחד מאנשי הצוות. אתמול דיווחה רשת CNN כי בימים האחרונים הוצאה הנחיה חדשה לטייסי "מלזיה איירליינס", כתוצאה מלקחי היעלמות הטיסה.

לטייסים נמסרו נהלי בטיחות חדשים, שלפיהם אסור לטייס או לקצין לשבת לבדו בתא הטייס: אם אחד מהם עוזב את התא, איש צוות נוסף מחויב למלא את מקומו. "השינויים הם חיוביים באופיים, ומתקשרים ישירות להיעלמות המטוס", אמר מקור בחברת התעופה.

במקביל, הודיע אתמול במאי הקולנוע המוערך פיטר ג'קסון ("ההוביט" ו"שר הטבעות"), המתגורר בניו זילנד, כי יעמיד את מטוסו הפרטי לרשות החוקרים.

קפטן המטוס המלזי. הביא להיעלמות? (דיילי מייל)

בתו של הטייס: "מצבו הנפשי היה קשה לפני הטיסה"

בשבוע שעבר, לראשונה מאז היעלמות המטוס, שברה שתיקה בתו של הטייס, קפטן זהארי אחמד שאח, והעלתה שאלות רבות בנוגע למצבו הנפשי של אביה בזמן היעלמות המטוס. לדברי הבת שצוטטו ב"דיילי מייל" הבריטי, הוריה עמדו להתגרש לאחר כשלושים שנות נישואים, ואביה בן ה-53 היה נסער בשבועות האחרונים.

החיפושים אחר שברי המטוס נמשכים (רויטרס)

כמו כן טענה הבת, עיישה זהארי, כי אביה סירב ללכת לפגישות של ייעוץ זוגי בתקופה שקדמה להיעלמות המטוס. עוד טענה כי בשיחתה האחרונה עם אביה בקושי זיהתה אותו: "הוא לא היה האב שהכרתי, הוא היה עצבני".

כמו כן הוסיפה הבת כי הפערים בין הוריה היו ניכרים ובלתי ניתנים לגישור, ואביה סירב להיפגש עם אנשי דת מוסלמים שניסו לגשר בין ההורים. הבת לא ידעה להשיב לחוקרים האם לאביה הייתה אישה אחרת בחייו.