ארה"ב: חמוש ירה והרג 3 חיילים בבסיס פורט הוד שבטקסס

כתוצאה מהירי נפצעו עוד 11 בני אדם בדרגות פציעה שונות. היורה, חייל לשעבר שסבל מפוסט-טראומה, התאבד. על פי הערכות ראשוניות, לא מדובר באירוע טרור. "נחקור את הנושא לעומק כדי להבין מה בדיוק התרחש שם", אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה על הירי

חמוש פתח באש הלילה (ה') לעבר חיילים בבסיס פורט הוד שבטקסס, ארה"ב. 3 חיילים אמריקנים נהרגו מהירי ו-16 נפצעו, והחמוש נהרג גם הוא - בתחילה דווח כי נהרג בחילופי ירי, אך מפקד הבסיס טען כי היורה - איבן לופז בן ה-34 - התאבד. כוחות הביטחון פתחו במצוד אחר חשוד נוסף בירי. לפני כחמש שנים, באותו הבסיס בדיוק, פסיכולוג צבאי פתח באש והרג 13 חיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההערכות הראשוניות לא מדובר בפיגוע טרור, אך המשטרה המקומית פקדה על תושבי האזור להישאר בבתיהם עד לסיום האירוע. לאחר כארבע שעות מתחילת הירי, סירנות נשמעו בבסיס הצבאי בפורט הוד, טקסס, שמטרתן להודיע על חזרה לשגרה וביטול מצב הכוננות.

מפקד בסיס פורט הוד, בו בוצע אירוע הירי, אישר במסיבת עיתונאים כי שלושה בני אדם מלבד היורה נהרגו ו-16 נוספים נפצעו. המפקד, מארק מילי, הביע את תנחומיו בפני משפחות ההרוגים, וציין כי היורה נהרג מפצעי ירי עצמיים לאחר שירה בעצמו. עוד נמסר בתדרוך כי היורה - חייל שהוגדר כסובל מפוסט טראומה לאחר ששירת בעירק - השתמש באקדח בקליבר 45 מילימטרים שנרכש לאחרונה.

נשיא ארה"ב ברק אובמה הגיב בתדהמה וציין כי "ליבו נשבר" נוכח העובדה כי פיגוע הירי קורה בשנית באותו הבסיס. "נחקור את הנושא לעומק כדי להבין מה בדיוק התרחש שם", נאמר בהודעה הרשמית שהוציא נשיא ארה"ב.

נשיא ארה"ב ברק אובמה. ארכיון (AP)

גם שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל התייחס לאירוע החמור ואמר כי: "מדובר בטרגדיה נוראה. אנחנו יודעים שיש נפגעים בתקרית הזאת, אך אין לנו עדיין את כל העובדות. אנחנו נשיג את כל המידע בהקדם עם התפתחות החקירה".

חבר קונגרס מטקסס, יו"ר ועדת ביטחון המדינה בקונגרס, דיווח כי החשוד בירי הוא איבן לופז. הנציג הטקסני לבית הנבחרים, מייקל מקאול, ציין כי הירי בוצע במרכז הרפואי בבסיס, אך טען כי נסיבות המקרה יתבררו רק לאחר חקירה מקיפה.

ארבעה מן הפצועים בירי הועברו לבית חולים בטקסס. חלקם במצב יציב, אך אחרים הוגדרו על ידי הרשויות כשרויים בסכנת חיים מיידית. פציעותיהם של הנפגעים הן בעיקר מקליעים שנמצאו בפלג גופם העליון.

אירוע ירי דומה בבסיס לפני מספר שנים

לפני כחמש שנים ב-5 בנובמבר 2009 פתח מייג'ור נידאל מאליק חסן באש לעבר חבריו לבסיס, הרג 13 בני אדם ופצע 32. חסן, פסיכולוג צבאי במקצועו, הושפע מאידיאולוגיה מוסלמית קיצונית ותמך בפעילות ארגון אל-קאעידה. כוונתו הייתה לפגוע בחיילים שהתאמנו לקראת שליחתם לתעסוקה מבצעית באפגניסטן. חסן נידון לגזר דין מוות בעקבות מעשיו וכעת הוא ממתין לעונשו.