25 יום להיעלמות המטוס המלזי: "ממתינים לנס"

משטרת מלזיה ממקדת את חקירת התרסקות המטוס בלב ים בפשע שביצע אחד מאנשי הצוות, אחרי שכל הנוסעים נוקו מכל חשד. חלק מבני המשפחות עוד לא איבדו תקווה: "אי אפשר לפסול את האפשרות שהם חיים עד שנראה גופות"

25 ימים לאחר היעלמות המטוס - והמשפחות נותרות ללא מענה: במקביל להמשך החיפושים ולחקירה הפלילית על הנסיבות שהובילו להתרסקות טיסה MH370, נציג המשפחות סטיב וואנג טען כי הרשויות במלזיה "לא סיפקו לנו שום אינפורמציה משכנעת, כזו שתעזור לנו באמת, ואני חושב שלא הסבירו לנו כלום". במקביל, הודיעה המשטרה המלזית כי החקירה מתמקדת בצוות המטוס ולא בנוסעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו יודעים שמה שביכולתנו לעשות הוא חסר משמעות, אבל נעשה מה שאנו יכולים למען אהובנו", הוסיף וואנג צ'וניונג, שאחיו הצעיר נעדר, "אנחנו רוצים לדעת מה קרה להם בשש השעות שהמטוס המשיך לטוס, האם הם סבלו מכאב , פיזי או נפשי". קרובה אחרת אמרה שהיא ממתינה לנס: "אי אפשר לפסול את האפשרות שהם חיים לפני שנראה הריסות של המטוס או את הגופות של אהובנו".

"הם אמרו לעצמם שיש אפשרויות רבות שונות, אבל הם פועלים רק על פי אפשרות אחת", הדגיש סטיב וואנג בהתייחסותו לתרחיש לפגיעה פלילית במטוס. "כולנו מבינים שזה לא יכול לשכנע אותנו", טען וואנג. מפקד המשטרה המלזי, חאלד אבו-באקר, הבהיר לעומת זאת כי הנוסעים נוקו מחשד שמישהו מהם ביצע בכוונה פשע שגרם להתרסקות.

נעשה מה שאנו יכולים למען אהובנו (רויטרס)

הקרובים שבורים: "רוצים לקבל תשובות"

מתנדבים מלזים מלווים את בני המשפחות מסין, מבתי המלון למסיבות העיתונאים - חלק מבני המשפחות שבורים, ובקושי מצליחים להתנהל בחייהם. "יש לנו שאלות שאנו רוצים לקבל עליהם תשובות" אמר וואנג צ'וניונג לפני פגישת נציגי המשפחות עם הרשויות במלזיה. הקרובים סירבו להתייחס לדברים שנאמרו בה, אך אמרו כי הייתה פגישה טובה.

המשפחות מחו על דוח ה"אינמרסט", שהתבסס על רשת נתוני תקשורת ומשטרת מלזיה מבססת עליו את עיקר מאמצי החקירה. "אלו רק שש נקודות בכיוון, אבל זה לא הכל - יש עוד אפשרויות, זה עשוי לפנות לכיוונים אחרים", הוסיף וואנג. "אולי נשמע 'פינג' והם יפנו צפונה, אבל מצד שני, אולי זה יהיה מערבה - זה יכול להיות בכל מקום. אי אפשר להסביר את זה". במקביל, גורמי החקירה עדכנו כי המשדר שהעביר את סימני ה"פינג" צפוי להפסיק לפעול בקרוב.

רשת CNN דיווחה כי הוצאה בימים האחרונים הנחייה חדשה לטייסי "מלזיה איירליינס", כתוצאה מלקחי היעלמות טיסה MH370. לטייסים נמסרו נהלי בטיחות חדשים, לפיהם אסור לטייס או לקצין לשבת לבדו בתא הטייס - אם אחד מהם עוזב את התא, איש צוות נוסף מחוייב למלא את מקומו. "השינויים הם חיוביים באופיים, והם מתקשרים ישירות להיעלמות המטוס", אמר מקור בחברת התעופה.

סיוע הוליוודי לחיפושים

במקביל, הודיע במאי הקולנוע המוערך פיטר ג'קסון ("ההוביט" ו"שר הטבעות"), המתגורר בניו זילנד, כי יעמיד את מטוסו הפרטי לרשות החוקרים. הלילה הכריזה משטרת מלזיה באופן רשמי כי כיוון החקירה המרכזי של היעלמות המטוס הוא מעשה פלילי.  מפקד המשטרה המלזית, חאלד אבו-באקר, הודיע כי החקירה הפכה לפלילית, והצהיר כי ייתכן שנסיבות ההתרסקות לא יוודעו לעולם.

במהלך 25 הימים שחלפו מאז ההיעלמות, נבדקו כיווני חקירה שונים בהם תאונה, חטיפה או חשש מפיגוע טרור שבוצע במטוס. "חקרנו יותר מ-170 אנשים, ראיינו קרובי משפחה של הנוסעים וצוות המטוס, והגענו למסקנה שההיעלמות נגרמה עקב מעשה פלילי", אמר מפקד המשטרה.

פשע הוביל להיעלמות המטוס (רויטרס)

בתו של הטייס: "מצבו הנפשי היה קשה לפני הטיסה"

בשבוע שעבר, לראשונה מאז היעלמות המטוס, שברה שתיקה בתו של הטייס, קפטן זהארי אחמד שאח, והעלתה שאלות רבות בנוגע למצבו הנפשי של אביה בזמן היעלמות המטוס. לדברי הבת שצוטטו ב"דיילי מייל" הבריטי, הוריה עמדו להתגרש לאחר כשלושים שנות נישואים, ואביה בן ה-53 היה נסער בשבועות האחרונים.

כמו כן טענה הבת, עיישה זהארי, כי אביה סירב ללכת לפגישות של ייעוץ זוגי בתקופה שקדמה להיעלמות המטוס. עוד טענה כי בשיחתה האחרונה עם אביה בקושי זיהתה אותו: "הוא לא היה האב שהכרתי, הוא היה עצבני".

כמו כן הוסיפה הבת כי הפערים בין הוריה היו ניכרים ובלתי ניתנים לגישור, ואביה סירב להיפגש עם אנשי דת מוסלמים שניסו לגשר בין ההורים. הבת לא ידעה להשיב לחוקרים האם לאביה הייתה אישה אחרת בחייו.

קפטן המטוס המלזי. הביא להיעלמות? (דיילי מייל)

שברים עדיין לא נמצאו, החיפושים נמשכים

בתוך כך, נמשכים החיפושים אחרי שברי המטוס האבוד. בסוף השבוע שעבר, משו ספינות אוסטרליות וסיניות חלקים מהאוקינוס ההודי שהיו חשודים כחלקיו של המטוס המלזי - אך עד כה לא הצליחו למצוא כל אישור כי מדובר בשרידיה של טיסה MH370. לפי דיווח ברשת BBC, בהודעה שמסרה הרשות לבטיחות ימית באוסטרליה נאמר, כי למרות התקווה כי החלקים שזוהו באזור החדש שייכים לטיסה האבודה, יום החיפושים באזור זה הסתיים ללא תוצאות.

סוכנות הידיעות הסינית "שינחואה" דיווחה כי כלי טיס צבאיים של סין זיהו שלושה עצמים חשודים בים באזור החדש, 1,850 קילומטרים מערבית לפרת' באוסטרליה, שצבעם לבן, אדום וכתום - אולם גם לגביהם לא דווח כי מדובר בשברי המטוס המדובר.

החיפושים אחר שברי המטוס נמשכים (רויטרס)