"ה-CIA הסתיר מהממשל עינויים שעברו אסירים"

דו"ח של וועדת הסנאט האמריקני חושף את העינויים שארגון ה-CIA הפעיל נגד אסירים, לעיתים גם אחרי שלא נותר מידע להוציא מהנחקרים. ה"וושינגטון פוסט" סיפק פרטים ראשונים מחקירה שנפתחה ב-2009 על חקירות השבויים בארצות הברית, חקירות שנערכו "באתרים שחורים"

מתקן ה-CIA - הסודות נחשפים (רויטרס)

השלדים בארון נחשפו: דוח של ועדת הסנאט האמריקני חושף מידע שלפיו אנשי ארגון הביון - ה-CIA - הסתירו מידע מאנשי הממשל האמריקני בנוגע לאופן החקירות של החשודים בטרור - כך מדווח ה"וושינגטון פוסט". על פי הדיווח, ארגון ה-CIA השתמש ב"אתרים שחורים" כדי לחקור אסירים בדרכים שלא נחשפו בעבר ובהן הטבעת חשודים במי קרח והטחת ראשים של חשודים בקירות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ה"וושינגטון פוסט", החקירות נערכו בימיו של הנשיא הקודם ג'ורג' בוש. מקור שראה את דוח ועדת הסנאט אמר לעיתון שתכנית העינויים של ה-CIA "בסופו של דבר לא תרמה הרבה מידע מועיל". בדוח נכתב שערכו של המודיעין שהתקבל בעקבות החקירות נופח כדי להצדיק את תכנית העינויים, בטענה שהיא מאוד אפקטיבית - טענה שהופרכה כאמור.

האסירים עברו עינויים גם אחרי שהיה ברור שאין להם עוד מידע בעל ערך 

הדוח של ועדת הסנאט נערך כחלק מחקירה רחבה יותר שמתבצעת על ידי וועדת המודיעין של הסנאט בנוגע לפעילות ארגון הביון, חקירה שיצאה לדרכה כבר ב-2009. ה"וושינגטון פוסט" טוען שביום חמישי הקרוב יצא פרסום מסודר ומקיף יותר של הממצאים על ידי ועדת הסנאט בעצמה, שם הציבור יראה הוכחות לכך שהאסירים המשיכו לעבור מסכת עינויים גם אחרי שהיה ברור שאין להם יותר מידע לחשוף.

"כמעט כל המידע בעל הערך שהתקבל על ארגון אל קעידה מהחשוד אבו זובאדיה התקבל עוד לפני שהטביעו אותו במים 83 פעמים", נכתב בדוח. עוד נכתב שגם בתוך ארגון ה-CIA יש ויכוח ער בין המתנגדים לשיטת העינויים לבין התומכים.

הסנאטורית דייאן פיינשטיין אמרה לאחרונה על פעולות ה-CIA שהן "פוגעות בעקרונות החוקה האמריקנית". דברי פיינשטיין נאמרו גם על רקע תכנית ההאזנות השנויה במחלוקת של הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי. בדוח, שצפוי להתפרסם במלואו בימים הקרובים, הוועדה מסכמת על פני 6,300 עמודים את מחדלי ארגון הביון.

הפרסום עשוי להצית גל נוסף של ביקורת בארה"ב נגד "האח הגדול" - מערכות הביטחון האמריקנית.