ישראלים בנפאל: "זה היה כמו סרט רע"

הישראלים בקטמנדו מתחילים ליצור קשר עם קרוביהם ולספר על רעידת האדמה החזקה שהכתה את נפאל. "הייתה היסטריה גם של התיירים וגם של המקומיים", סיפרה אחת מהם לחדשות 2 Online. מנכ"ל מרכז פונדקאות ישראלי ששלח זוגות לנפאל, עידכן: "תינוקת שפונתה מביה"ח החוצה בגלל רעידת האדמה, צריכה עכשיו בלון חמצן בדחיפות"

בישראל עדיין ממתינים לשמוע אם ישנם ישראלים שנפגעו ברעידת האדמה החזקה שהכתה הבוקר (שבת) את נפאל, והעומס על קווי הטלפון מקשה על הישראלים ליצור קשר עם המשפחות המודאגות בארץ. עם זאת, ככל שחולף הזמן, יותר ויותר ישראלים מצליחים לשוחח עם קרוביהם - ולפי שעה אין נפגעים בקרבם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זו הייתה רעידת אדמה ממש ממש חזקה", סיפרה לחדשות 2 Online נופר לוצאטו, מטיילת ישראלית בקטמנדו. "כל הבניין רעד, זה היה ממש מפחיד. חשבתי שזה טרור, לא ידעתי שרעידות אדמה הן כל כך חזקות".

"הכל רעד", היא הוסיפה, "דברים נפלו בחדר, הייתה כאן היסטריה - גם של המקומיים וגם של התיירים. יצאנו החוצה, והגענו למקום בטוח שאמור להיות בסדר, אבל עדיין יש רעידות משנה".

חני ליפשיץ מבית חב"ד קטמנדו סיפרה: "התחושות קשות מאוד. כולם רוצים להיות ביחד ואנחנו מוודאים שכולם יהיו בסדר. אנחנו מחלקים אוכל חם לניצולים. זה היה רעש אדמה קטלני. אנחנו מטפלים בפצועים ישראלים על הספות של בית חב"ד".

הארי, בעל סוכנות תיירות מנפאל, סיפר: "זו הייתה רעידה גדולה מאוד. יש כאן הרבה מאוד משטרה וצבא שמנהלים את האזור, הרבה מאוד תיירים. לדעתי הם בסדר".

"אני בסדר, אבל כנראה אחזור לישראל"

איתמר שמטייל בקטמנדו כבר מספר שבועות סיפר: "זה היה כמו בסרט רע. כל האדמה זזה כמו שבחיים לא הרגשתי. זה המשיך עם עוד רעידות אחר כך, והבניינים כאן ישנים ולא ערוכים לזה. דיברתי עם ההורים שלי - אני בסדר, אבל כנראה אחזור לישראל".

"הייתי בהוסטל שבו אנחנו ישנים, בדיוק דיברתי עם אמא שלי בסקייפ כשהאדמה זזה בצורה משוגעת", שיחזר נווה מסד. "יצאנו החוצה עד שיעבור זעם, הלכנו למקום פתוח ובטוח". לדבריו, במקום שבו הוא נמצא אין נפגעים. הוא סיפר כי בבית חב"ד בקטמנדו ישנם ישראלים רבים שלא נפצעו.

נפאל, היום (טוויטר)

"תינוקת שפונתה מביה"ח צריכה בלון חמצן בדחיפות"

עשרות ישראלים שנמצאים בקטמנדו לצורך הליך פונדקאות כבר יצרו קשר עם המרכז ששלח אותם לשם. "30 אנשים שלנו נמצאים שם ואנחנו בקשר עם כולם", סיפר דורון ממט, מנכ"ל תמוז פונדקאות, לחדשות 2 Online. "הבעיה הקריטית כרגע זו תינוקת אחת שפונתה מבית החולים החוצה בגלל רעידת האדמה, ועכשיו היא צריכה בלון חמצן בדחיפות. כל יתר ההורים הישראלים נמצאים עם התינוקות שלהם מחוץ למלונות. מדובר בסך הכל ב-10-15 תינוקות בני יומם".

נפאל, היום (טוויטר)

בין הישראלים שנמצאים בקטמנדו במסגרת הליך הפונדקאות, ישנו גם המוזיקאי אוהד חיטמן. "יש פה כאוס מוחלט, אנחנו די בלחץ", אמר בן זוגו, רן הרוש, לחדשות 2 Online. "אנחנו נמצאים באיזשהו מחנה מאולתר. הכל פה בלאגן".

"אנחנו עם תאומים פגים, התינוקת שלנו שוקלת 1.700 קילו", פירט הרוש. "יש לנו כמה פחיות לכל התינוקות פה, יש לנו אוכל רק לכמה שעות ואנחנו אובדי עצות. אנחנו לא יודעים מה לעשות. זה כאוס מוחלט, ולא יצרו איתנו קשר מהשגרירות. אנחנו לא יודעים מה לעשות. זה פשוט טירוף מה שהולך פה".

נפאל, היום (טוויטר)

חדר המצב של משרד החוץ פועל כעת במתכונת חירום במטרה לקבל מידע על מימדי הנזק ועל פגיעה בישראלים. כמו כן, נבחנת במשרד האפשרות של הבאת תגבור אנשי צוות מניו דלהי לקטמנדו.

בינתיים, פועל גם החמ"ל שפתחה שגרירות ישראל בנפאל - גם שם עוקבים אחר הדיווחים. בינתיים ידוע על מספר הרוגים שאינם ישראלים, בניינים שקרסו בקטמנדו ומפולות שלגים שאירעו סמוך להר האוורסט.

בהכנת הידיעה השתתף מיקי לוי.