לראשונה: הוכחות לתאי הגזים בטרבלינקה

בניגוד למחנות השמדה אחרים, בטרבלינקה מלאכת הטשטוש הנאצית של השמדת היהודים הושלמה. עד שבאו חוקרים שקיבלו אישור לבצע חפירות במקום - וחשפו את יסודות תאי הגזים, הוכחה פיזית ראשונה לקיומם בטרבלינקה. על אחד האריחים התגלה מגן דוד חרוט

ארכאולוגים גילו ממצאים פיזיים חסרי תקדים, המעידים על קיומם של תאי גזים במחנה ההשמדה טרבלינקה, שאותו הנאצים הקפידו להרוס לאחר השואה כדי לא להשאיר זכר לפשעים שביצעו. הממצאים הוצגו אתמול (שבת) לציבור בסרט "טרבלינקה: מכונת ההרג של היטלר" ששודר בארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחנה טרבלינקה, שבו נרצחו כ-900 אלף בני אדם, כמעט כולם יהודים, הפך לאחד הסמלים האיומים של השואה. עם זאת, בניגוד לאושוויץ למשל, לא שוחררו כלל אסירים חיים מהמחנה, ולא שרד כל צילום של תאי הגזים במקום.

החפירות בתאי הגזים (יוטיוב)

עדויות משומרי המחנה שנשבו או מיהודים ששרדו הצביעו על כך שטרבלינקה היה בעיקרו מחנה עבודה. עם זאת, חלק ממנו נועד לרצח המוני של בני אדם שהומתו בעזרת פליטות פחמן חד חמצני ממנועים. לאחר מכן - הגופות נקברו בקברי אחים או נשרפו.

במשך עשרות שנים איש לא חפר במחנה, עד שהחוקרת קרולין סטרדי קולס קיבלה אישור לכך ממשלת פולין ומרבנים. לאחר שש שנים של מחקר, יצר צוות המדענים של קולס דגם ממוחשב של טרבלינקה, וכעת הם יודעים טוב יותר איך נראה המחנה בתקופת השואה. החוקרים חשפו את יסודות המבנה שהיה בעבר תא גזים. על אחד האריחים הצהבהבים התגלה מגן דוד חרוט שסימן אחד האסירים.