המבחן הגדול של ארדואן: הבחירות המקומיות בטורקיה החלו

הבחירות המקומיות במדינה יצאו לדרך, בצל פרשות השחיתות, ההקלטות המביכות, וחסימת הרשתות החברתיות. "הם כולם בוגדים", אמר אמש ארדואן מול קהל תומכים באיסטנבול. בעימותים בין תומכי מועמדים יריבים שכללו חילופי ירי נהרגו 6 בני אדם

יותר מ-50 מיליון בעלי זכות בחירה בטורקיה רשאים היום (א') לצאת ולקחת חלק בבחירות האזוריות, שהן בעלות השלכות גדולות על המדינה כולה ועל מערכת הכוחות הבינלאומיים. המומחים בטורקיה מגדירים את הבחירות היום כמבחן שיקבע את עתידו של ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן. כמה שעות אחרי פתיחת הקלפיות נרשמו הרוגים בעימותים בין תומכי מועמדים יריבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בבחירות הראשונות שנערכות במדינה מאז ההפגנות ההמוניות נגד ממשלו של ארדואן, שהואשם במהלכן בשחיתות וברדיפות לא דמוקרטיות של מתנגדיו. ארדואן עצמו לא עומד לבחירה, אבל בחודשים האחרונים הוא דילג בין מחוז למחוז ושוחח עם האנשים בכל אחד מ-81 מחוזות הבחירה במדינה, כדי לחזק את המועמדים של מפלגתו "מפלגת הצדק והפיתוח בעלת הזהות האסלאמית" (AKP ).

ראש הממשלה, שאפילו איבד את קולו כשנשא נאום השבוע, רק כדי לבלום את התמיכה במתנגדיו, חסם לאחרונה גם את רשת הטוויטר והיו טיוב אחרי שהרשת הוצפה במידע רגיש על התנהלות מביכה שלו ושל אנשיו. לטענתו פורסמו ברשתות אלה "מידע לא נכון". הצעד עורר ביקורת עזה מסביב לעולם. "הם כולם בוגדים", אמר ארדואן אמש מול קהל תומכים באיסטנבול . "נלמד אותם שיעור חשוב בתחנות ההצבעה".

"הם כולם בוגדים" (רויטרס)

הרוגים בעימותים בין תומכי מועמדים יריבים

כמה שעות אחרי פתיחת הקלפיות נרשמו קורבנות ראשונים אחרי עימות אלים בין תומכי קבוצות יריבות - שכלל שימוש בנשק חם. על פי הדיווחים, ארבעה בני אדם נהרגו בקרב יריות בין שתי משפחות שתומכות במועמדים יריבים בכפר יובאצ'יק בחבל סנליאורפה - סמוך לגבול סוריה.

בחבל האטאי, שגם הוא גובל בסוריה, נהרגו שני בני אדם נוספים - גם הם במהלך עימות בין שתי משפחות שמתמודדות בניהם על השליטה באזור הכפרי. על פי הדיווחים בטורקיה , גם במערכות בחירות קודמות התפתחו באזורים האלה עימותים אלימים ואף קטלניים.