שר החוץ הרוסי: "לא נפלוש לאוקראינה"

בניסיון להרגיע את החששות במערב הבהיר שר החוץ סרגיי לברוב כי לארצו אין כל כוונה לשלוח כוחות מעבר לגבול. "רוסיה והמערב מתקרבים בעמדותיהם", אמר לברוב והוסיף כי הצדדים דנים ביוזמה משותפת שתוצג אולי בקרוב לאוקראינים

"לא נפלוש לאוקראינה". לברוב (רויטרס)

מרגיעים את הרוחות? שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב התייחס היום (שבת) לחששות במערב מפני כניסה נוספת של כוחות רוסיים לשטחי מזרח אוקראינה והבהיר כי לארצו אין כל כוונה לפלוש לאוקראינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין לנו כל כוונה, וגם שום אינטרס, לחצות את הגבול האוקראיני", אמר לברוב בריאיון לערוץ טלוויזיה רוסי. "רוסיה והמערב מתקרבים בעמדותיהם", הוסיף לברוב. "הדיונים האחרונים בין הצדדים העלו אפשרות ליוזמה משותפת שייתכן ותוצג לעמיתינו האוקראינים".

זמן קצר לאחר דבריו דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי לברוב שוחח בטלפון עם מקבילו, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על נושא אוקראינה. על פי הודעת משרד החוץ הרוסי, האמריקנים הם שיזמו את השיחה וקרי ולברוב סיכמו להמשיך בדיונים בנושא.

אובמה לפוטין: הסג את הכוחות

נשיא ארצות הברית ברק אובמה קרא אתמול לנשיא רוסיה פוטין להסיג מיד את כוחותיו מחצי האי קרים- והאשים אותו כי הטענה שמדובר בתרגיל צבאי היא מסווה לתכניות גדולות יותר. אובמה אמר את הדברים בריאיון לרשת CBS טרם המריא מאיטליה לביקור בסעודיה.

"אנו רואים קבוצות גדולות של חיילים מוצבים לאורך הגבול בטענה שמדובר בתרגול צבאי. זה לא אופייני לרוסיה", אמר אובמה. "כפי הנראה, מדובר בניסיון הפחדה מצידה של רוסיה".

ביום חמישי אמר יו"ר המועצה לביטחון מדיני בקייב אנדריי פרובי, כי כ-100 אלף חיילים רוסים מוצבים בגבול עם אוקראינה. הבכיר האוקראיני ציין בשיחת לווין מול קהל אמריקני, כי הכוחות מוצבים לא רק בחצי האי קרים - אלא לאורך כל הגבול: "הם נמצאים בדרום, במזרח ובצפון". הדברים הובאו בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. במקביל, פורסם ברשת CNN דוח מודיעיני אמריקני שמחבריו מעריכים כי "פלישה רוסית לאוקראינה אפשרית".