אובמה נפגש עם עבדאללה מלך סעודיה והבטיח: לא נאפשר אירן גרעינית

נשיא ארה"ב ברק אובמה נפגש עם עבדאללה מלך סעודיה סמוך לריאד. בשנה האחרונה חלה התקררות ביחסים בין שתי המדינות לאחר שלא הצליחו לפתור את המחלוקות ביניהן ביחס למדיניות שיש לנקוט כלפי אירן וסוריה. בכיר אמריקני: "אובמה הסתכל למלך בעיניים ואמר לו שהוא נחוש למנוע מאירן נשק גרעיני"

אינטרסים משותפים. הנשיא אובמה ועבדאללה מ (AP)

בכיר אמריקני מספר כי נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר לעבדאללה מלך סעודיה כי הוא לא יאשר הסכם רע עם אירן - הסכם שיאפשר את המשך תכנית הגרעין. הנשיא האמריקני הגיע לביקור בממלכה הערבית נוכח העובדה כי הידידות ארוכת השנים בין שתי המדינות נקלעה לשרטון. מטרת ביקורו הייתה להרגיע את הסעודים החוששים כי ארה"ב מסיגה את כוחותיה מהמזה"ת ומצמצמת את מעורבותה באזור. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי הגורם האמריקני, שני המנהיגים שוחחו על "ההבדלים בטקטיקות" שנוקטות שתי המדינות ביחס לסוגיית הגרעין האירני אך הסכימו כי הם רואים עין בעין את המטרה הסופית - למנוע אירן גרעינית. "אני חושב שהייתה חשיבות רבה לעובדה שהנשיא הסתכל למלך עבדאללה בעיניים ואמר לו כמה הוא נחוש למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני", אמר הבכיר.

"לא נקבל הסכם רע עם אירן והעובדה שאנו ממוקדים פחות בנושא הגרעיני אינה אומרת שאנחנו לא מודאגים מכך, או שאנחנו לא עוסקים במהלכים האירניים שפוגעים ביציבות במזה"ת", הוסיף.

הסעודים חוששים לביטחונם

במאמר מערכת שפורסם אתמול (ו') בעיתון אל-ריאד המזוהה עם המשטר, נכתב כי אובמה לא מכיר את אירן היטב כמו הסעודים. "הוא לא יוכל לשכנע אותנו כי אירן תשמור על השלום" נכתב. "ביטחוננו הוא ערך עליון והדבר לא נתון לויכוח", סיכם המאמר את העמדה הסעודית.

בשנה שעברה, הזהירו אישים בכירים בממלכה מפני "שינוי משמעותי" ביחסים עם וושינגטון. הדבר נבע מחילוקי הדעות בין שתי המדינות סביב השאלה כיצד יש להגיב לאירועי ה"אביב הערבי" ואיזו מדיניות יש לנקוט באירן ובסוריה, שם ביקשה סעודיה לתמוך בכוחות המורדים. על פי הודעת הבית הלבן, שתי המדינות משתפות פעולה בנושאים הללו.

בממלכה הסעודית חוששים כי הסכם שבמסגרתו יופחת הלחץ הבינלאומי על אירן יבוא על חשבון המוסלמים הסונים במזרח התיכון ויחזק את הזרם השיעי אותו מייצגת אירן. הסעודים המשתייכים לזרם הסוני, מסייעים לכוחות המורדים בסוריה ואילו כוחותיו של אסד זוכים לסיוע מאירן השיעית.

הבכיר האמריקני סיפר כי השניים דנו בנושאים נוספים כמו מלחמת האזרחים המשתוללת בסוריה אשר גבתה את חייהם של למעלה מ-140,000 בני אדם ועקרה מיליוני תושבים מבתיהם. "שתי המדינות משתפות פעולה בצורה טובה מאוד כדי להביא לשינוי פוליטי ותומכות בקבוצות אופוזיציה מתונות", טען הבכיר. עם זאת, שני המנהיגים לא הספיקו לדון בנושא זכויות האדם בסעודיה.  

מתקשות להסכים בסוגיה הסורית

סגן היועץ לביטחון לאומי בן רודס אמר כי חל שיפור בתיאום העמדות בין ארה"ב לסעודיה ביחס לשאלת הסיוע למורדים בסוריה. "זוהי אחת הסיבות מדוע אני חושב שהיחסים ביננו לבין סעודיה הם טובים יותר כעת משהיו לפני מספר חודשים, כאשר היו ביננו חילוקי דעות ביחס לטקטיקה שבה יש לנקוט בסוריה", אמר לכתבים ששהו עמו במטוס הנשיאותי.

סעודיה וארה"ב לא הצליחו להגיע להסכמה ביחס לשאלה כיצד יש לחמש את כוחות המורדים בסוריה. בעבר, ביקשו הסעודים לספק למורדים טילי קרקע אוויר אך ארה"ב סירבה לכך. עם זאת, אתמול (ו') דיווח עיתון הוושינגטון פוסט כי ארה"ב מתכננת לספק למורדים טילי קרקע אוויר ולאמן את הכוחות הלוחמים. בבית הלבן לא מכחישים כי ייתכן ומהלך כזה יתבצע בעתיד, אך הבכיר האמריקני הסביר כי ארה"ב חוששת לספק לכוחות האופוזיציה נשק מתקדם מסוג זה.