אובמה לפוטין: "הסג כוחותיך מהגבול עם אוקראינה"

בריאיון לרשת CBS אמר הנשיא האמריקני כי מקבילו הרוסי צריך למתן את נוכחות חייליו לאורך הגבול עם אוקראינה, כדי להפחית את המתיחות בין שתי המדינות. "הטענה שלפיה מדובר בתרגול צבאי היא לא אופיינית לרוסיה", אמר

נשיא ארצות הברית ברק אובמה קרא היום (ו') לנשיא רוסיה פוטין להסיג מיד את כוחותיו מחצי האי קרים- והאשים אותו כי הטענה שמדובר בתרגיל צבאי היא מסווה לתכניות גדולות יותר. אובמה אמר את הדברים בריאיון לרשת CBS טרם המריא מאיטליה לביקור בסעודיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו רואים קבוצות גדולות של חיילים מוצבים לאורך הגבול בטענה שמדובר בתרגול צבאי. זה לא אופייני לרוסיה", אמר אובמה. "כפי הנראה, מדובר בניסיון הפחדה מצידה של רוסיה".

"100 אלף חיילים רוסים לאורך הגבול" (רויטרס)

בכיר אוקראיני: "100 אלף חיילים רוסים לאורך הגבול"

אמש אמר יו"ר המועצה לביטחון מדיני בקייב אנדריי פרובי, כי כ-100 אלף חיילים רוסים מוצבים בגבול עם אוקראינה. הבכיר האוקראיני ציין בשיחת לווין מול קהל אמריקני, כי הכוחות מוצבים לא רק בחצי האי קרים - אלא לאורך כל הגבול: "הם נמצאים בדרום, במזרח ובצפון". הדברים הובאו בסוכנות הידיעות AFP. במקביל, פורסם ברשת CNN דוח מודיעיני אמריקני שמחבריו מעריכים כי "פלישה רוסית לאוקראינה אפשרית".

לדברי הבכיר האוקראיני, בקייב חוששים מפני פלישה של כוחות רוסים לשטח מזרח המדינה. "אנו עלולים לראות בכל רגע מתקפה אדירה על אוקראינה ואנו מתכוננים לכך", אמר פרובי.

למרות שבכירים ביטחוניים בארצות הברית טענו כי מספר החיילים הרוסים המוצבים לאורך הגבול עם אוקראינה לא עולה על 20 אלף, קבע הערב המחוקק האמריקני מייק טרנר כי המספר גדול בהרבה ועומד על "לפחות 80 אלף חיילים".

מוקדם יותר השבוע קבעו בכירים בפנטגון כי 20 אלף חיילים רוסים - כולל יחידות מוטסות ומשוריינים - הוצבו לאורך הגבול האוקראיני. לדבריהם, מדובר בכוח גדול מספיק כדי להשיג שליטה במזרח המדינה. אלא שבכיר ביטחוני בארצות הברית הביע ספקנות נוכח דבריו של פרובי. "זה נשמע מספר גבוה מדי", אמר הבכיר ל-AFP.

יחד עם זאת, צוין כי מוסקבה הבטיחה לוושינגטון שהכוחות הרוסים נמצאים לאורך הגבול לצורך תרגיל. עם זאת, בפנטגון סבורים כי אין כל אינדיקציה לכך, אך דוח מודיעיני אמריקני שעיקריו ב-CNN מעריך כי פלישה מכיוונה של רוסיה לשטח אוקראינה אפשרית. שני בכירי ממשל אמריקנים שביקשו להישאר בעילום שם אמרו לרשת כי "היו מספר סימני אזהרה בימים האחרונים".