אוקראינה מודאגת מפלישה: "100 אלף חיילים רוסים בגבול"

יו"ר המועצה לביטחון מדיני בקייב אמר כי הכוחות מוצבים לא רק בחצי האי קרים - אלא לאורך כל הגבול: "הם נמצאים בדרום, במזרח ובצפון". לדבריו, באוקראינה חוששים ממתקפת פתע

"כ-100 אלף חיילים רוסים מוצבים בגבול עם אוקראינה" - כך אומר הערב (ה') יו"ר המועצה לביטחון מדיני בקייב אנדריי פרובי. הבכיר האוקראיני ציין בשיחת לווין מול קהל אמריקני, כי הכוחות מוצבים לא רק בחצי האי קרים - אלא לאורך כל הגבול: "הם נמצאים בדרום, במזרח ובצפון". הדברים הובאו בסוכנות הידיעות AFP. במקביל, פורסם ברשת CNN דוח מודיעיני אמריקני שמחבריו מעריכים כי "פלישה רוסית לאוקראינה אפשרית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי הבכיר האוקראיני, בקייב חוששים מפני פלישה של כוחות רוסים לשטח מזרח המדינה. "אנו עלולים לראות בכל רגע מתקפה אדירה על אוקראינה ואנו מתכוננים לכך", אמר פרובי.

למרות שבכירים ביטחוניים בארצות הברית טענו כי מספר החיילים הרוסים המוצבים לאורך הגבול עם אוקראינה לא עולה על 20 אלף, קבע הערב המחוקק האמריקני מייק טרנר כי המספר גדול בהרבה ועומד על "לפחות 80 אלף חיילים".

אוקראינה הסיגה כוחות מקרים (רויטרס)

מוקדם יותר השבוע קבעו בכירים בפנטגון כי 20 אלף חיילים רוסים - כולל יחידות מוטסות ומשוריינים - הוצבו לאורך הגבול האוקראיני. לדבריהם, מדובר בכוח גדול מספיק כדי להשיג שליטה במזרח המדינה. אלא שבכיר ביטחוני בארצות הברית הביע ספקנות נוכח דבריו של פרובי. "זה נשמע מספר גבוה מדי", אמר הבכיר ל-AFP.

יחד עם זאת, צוין כי מוסקבה הבטיחה לוושינגטון שהכוחות הרוסים נמצאים לאורך הגבול לצורך תרגיל. עם זאת, בפנטגון סבורים כי אין כל אינדיקציה לכך, אך דוח מודיעיני אמריקני שעיקריו ב-CNN מעריך כי פלישה מכיוונה של רוסיה לשטח אוקראינה אפשרית. שני בכירי ממשל אמריקנים שביקשו להישאר בעילום שם אמרו לרשת כי "היו מספר סימני אזהרה בימים האחרונים".

אוקראינה הסיגה כוחות מקרים (רויטרס)

בעקבות איומים על חיי החיילים: אוקראינה הסיגה כוחות מקרים

מוקדם יתר השבוע הודיע הנשיא האוקראיני אולקסנדר טורצ'ינוב על הסגת כוחותיו מחצי האי קרים. זאת לנוכח האיומים הבלתי פוסקי מצד רוסיה והלחץ המופעל מצד כוחות הצבא הרוסי שהשתלטו על בסיסי הצבא אוקראיני בקרים והשיגו שליטה ברובם.

נשיא אוקראינה הסביר כי ההחלטה התקבלה בעקבות "איומים על חייהם ובריאותם של המשרתים בצבא האוקראיני ובני משפחותיהם". את הדברים הוא אמר בנאום שנשא בפרלמנט בקייב, לאחר שחיילים רוסים פשטו על בסיס מרכזי של חיל הים בקרים.

"המועצה לביטחון לאומי הורתה למשרד ההגנה להוציא לפועל פריסה מחדש של כוחות הצבא בקרים ולפנות את בני משפחותיהם", הוסיף הנשיא.

בימים האחרונים פעל הצבא הרוסי בשטח והשתלט על מתקני צבא אוקראינים בחצי האי קרים. הודעת הנשיא האוקראיני היום מהווה למעשה כניעה להפגנת הכוח של רוסיה, שנשיאה ולדמיר פוטין הודיע בשבוע שעבר על סיפוח חצי האי לארצו.