פרשת המטוס: לוויין נוסף חשף 300 חלקים בים

היום ה-19 להיעלמות המטוס המלזי: תאילנד הודיעה כי לוויין שלה תיעד באוקיינוס מה שנראה כשברי המטוס שהתרסק. גודל כל אחד מהם כ-2-15 מטר. אבל החיפושים שוב הושעו בשל מזג האוויר הקשה

האם צוותי החיפוש בדרך למציאת שברי המטוס המלזי? לאחר שאתמול הודיעה ממשלת מלזיה שלוויינים צרפתיים איתרו באזור החיפושים באוקיינוס ההודי 122 עצמים צפים, הודיעה הבוקר (ה') סוכנות החלל של תאילנד כי לוויינים שלה איתרו 300 חלקים בדרום האוקיינוס. לא ברור האם מדובר בחלקים נוספים או באותם החלקים שאותרו אתמול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח של הסוכנות התאילנדית, גודלם של העצמים נע בין 2 ל-15 מטרים והם נמצאו כ-2,700 קילומטרים מהעיר פרת' שבמערב אוסטרליה - קרוב מאוד לאזור בו איתרו לוויינים צרפתיים יותר ממאה עצמים אתמול. הם צולמו לפני 3 ימים, ב-24 במרס - יום לאחר שהלווין הצרפתי תיעד את 122 העצמים עליהם דווח אתמול.

הגילוי של הלוויינים התאילנדים משלים את הדיווח של שר התחבורה המלזי, הישאמודין חוסיין, שהודיע אתמול כי מדינתו קיבלה לידיה תמונות לוויין חדשות שהגיעו מצרפת וצולמו לפני 4 ימים, שמראות 122 עצמים צפים באזור החיפושים אחר המטוס, בדרום האוקיינוס ההודי, כ-2,500 קילומטרים מהעיר פרת' במערב אוסטרליה. חלק מהעצמים היו בגודל של 23 מטרים - חלקם בהירים, מה שעשוי להעיד על עצמים מוצקים.

תמונות הלווין שהוצגו אתמול (רויטרס)

הרשויות האוסטרליות טענו שעוד שלושה עצמים נראו על ידי שני מטוסים שמחפשים אחרי המטוס המלזי באזור דרום האוקיינוס ההודי. בנוסף, מטוס של חיל האוויר הניו-זילנדי איתר חפץ שמוגדר "חפץ כחול" באותו האזור. ‎

הערכה: הטייס ביצע טיסת התאבדות עקב מצב נפשי מעורער 

חברו של קברניט הטיסה שנעלמה וככל הנראה התרסקה, זהארי אחמד שאה, דיווח הלילה לרשויות שחוקרות את היעלמות המטוס כי הטייס לא היה במצב נפשי תקין דיו כדי לבצע את הטיסה מקואלה לומפור לבייג'ינג - וכי עקב מצבו הנפשי המעורער, החליט לשים קץ לחייו - ופעל להביא להתרסקות המטוס.

הערכה זו נבדקה אמנם עוד מראשית ימי החיפושים אחר המטוס, אולם כעת, כשההערכה המובילה היא שאכן התרסק - צוותי החקירה בודקים שוב את האפשרות הזו.

הטייס התרסק לאחר הודעה על פירוק המשפחה? (דיילי מייל)


לדברי חברו הקרוב של הטייס, הוא קיבל לפני הטיסה שיחת טלפון מאשתו בה בישרה לו שהחליטה לעזוב אותו, יחד עם שלושת ילדיהם המשותפים. בנוסף, דיווח החבר לעיתון ניו-זילנדי, כי שאה נהג להתראות עם אישה אחרת - ושגם במערכת היחסים שניהל איתה, במקביל, התעוררו בעיות.

צוותי החקירה בודקים את האפשרות לפיה הקברניט שאה בחר לסיים את חייו על ידי הבאה להתרסקות לאחר הסטת המטוס ממסלולו - רק בגלל מצבו המשפחתי הרעוע וההחלטה של רעייתו לסיים את חייהם המשותפים. הבוקר הופסקו החיפושים אחר המטוס עקב תנאי מזג האוויר הקשים באזור.

היעלמות המטוס המלזי - הסיקור המלא:

הידיעה הראשונה: חשש לאסון תעופה באסיה

תעלומת המטוס: נמצאו רמזים חדשים

האוקיינוס ההודי: שברים חשודים זוהו בלב ים

תעלומה: מי חייגה לטייס זמן קצר לפני ההמראה?

לפני הטיסה: קבצים נמחקו ממחשבו של הטייס

משפחות הנוסעים זועמות: "רימו אותנו ועיכבו את החיפושים"

אוסטרליה: "עד כה לא נמצאו שרידים של המטוס באוקיינוס ההודי"

חוקרים מעריכים: המטוס המלזי התרסק כחלק מפעולת התאבדות 

122 עצמים צפים נמצאו באזור החיפושים אחר המטוס המלזי

חברו הקרוב של הטייס העיד: "היה במצב נפשי קשה - ולא יכול היה לטוס"