אובמה: "לא ניכנס למלחמה קרה חדשה"

בנאום שנשא בבריסל, אמר הנשיא האמריקני כי אין בכוונת ארצו להכניס כוחות צבאיים לאוקראינה לאור המשבר המתמשך בחצי האי קרים, אך הבהיר לרוסים כי הסנקציות יוחרפו אם לא ייענו לדרישות המערב. "נמשיך לפעול בדרכים דיפלומטיות על מנת לפתור את המשבר", הדגיש אובמה

אובמה מבהיר לרוסים: הסנקציות יוחרפו (AP)

"אין בכוונתנו להיכנס למלחמה קרה חדשה" - כך אמר נשיא ארצות הברית ברק אובמה בנאום שנשא הערב (ד') בבריסל, על רקע סיפוח חצי האי קרים לרוסיה. בנאומו טען הנשיא האמריקני כי אין בכוונת ארצו להכניס כוחות צבאיים לשטח אוקראינה, אך המערב יחריף וירחיב את הסנקציות על רוסיה אם לא תשנה את מדיניותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"רוסיה כבר אינה רצף של מדינות כפי שהייתה בעבר", אמר אובמה. "אנחנו לא מחפשים עימותים עם הרוסים, אבל נאכוף את התחייבותנו לשמור על הריבונות של בעלות בריתנו". הנשיא ציין כי מטוסי נאט"ו כבר נמצאים באזור הבלטי והנוכחות הצבאית בפולין הוגברה. "למרות זאת, נמשיך לפעול בדרכים דיפלומטיות על מנת לפתור את המשבר", הצהיר.

אובמה ציין כי למרות שאוקראינה אינה חברה בברית נאט"ו, בכוונת המערב לפעול למען העם האוקראיני המעוניין להישאר חופשי ולקבל החלטות בעצמו. "בזכות היותנו מאוחדים, הרוסים יבינו שהם אינם יכולים להגיע לשגשוג על ידי הפעלת כוח", הבהיר הנשיא. "בשל כך, נמשיך להפעיל לחץ על רוסיה אך נשאיר את דלת הדיפלומטיה פתוחה".

"אני מאמין שניתן להשיג שלום באזור באמצעות דיאלוג ופיקוח בינלאומי וכן שינוי חוקתי באוקראינה", אמר אובמה. "עד כה רוסיה סירבה לדרישתנו לסגת מקרים. היא טוענת כי היא מעוניינת להגן על גבולותיה ועל המיעוטים בחצי האי קרים, למרות שמעולם לא היו עדויות על פגיעה באותם מיעוטים בזמן השלטון האוקראיני".

אובמה ציין כי הקונפליקט באוקראינה אמנם מסובך, אך הוא חייב להיפתר במסגרת החוק הבינלאומי ועל ידי מסגרת חוקתית. "מדינות גדולות לא יכולות לכפות ולהתנהג בבריונות כלפי מדינות קטנות יותר", סיכם.