חוקרים מעריכים: המטוס המלזי התרסק כחלק מפעולת התאבדות

האם מישהו מבין אנשי הצוות בטיסת MH370 שנעלמה הביא להתרסקותה בכוונה? כך לפחות טוענים מספר חוקרים בראיון ל"דיילי טלגרף" הבריטי. על פי אחת ההערכות שהביעו, המטוס התרסק מתוך רצון של האדם שחיבל בו להתאבד

המטוס התרסק מתוך כוונה להתאבדות? (AP)

גם לאחר ההודעה של ממשלת מלזיה אתמול, שלפיה טיסה MH370 התרסקה בדרום האוקיינוס ההודי - הספקולציות סביב מה שהביא להיעלמות המטוס ממשיכות להיזרק לחלל האוויר: על פי ההערכה של מספר חוקרים שפורסמה הבוקר (א') ב"דיילי טלגרף" הבריטי, התרסקות המטוס הייתה מכוונת - ומתוך כוונה ברורה של גורם שהיה על המטוס לשים קץ לחייו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמה מהחוקרים שבודקים את תעלומת המטוס המלזי מעריכים כי הוא שינה את כיוונו והתרסק, לא כתוצאה מתקלה טכנית או שריפה שפרצה בתוכו - אלא כתוצאה מפעולה מכוונת של מישהו מתוך המטוס שגרם לו להתרסק ובכך לגרום למותו שלו, יחד עם למעלה מ-200 הנוסעים ואנשי הצוות.

"ניתוח של מסלול הטיסה, נתוני האיתות והתקשור שלה מצביעים על כך שהמטוס טס בצורה רציונלית", אמרו כמה מחוקרי המקרה. מקור רשמי בחקירת היעלמות המטוס הדגיש כי "פעולת ההתרסקות בוצעה בידי מישהו מיומן שהיה לו את הידע לשלוט במטוס ובכך לגרום לתוצאה הקשה. בשלב זה איננו יכולים להצביע על מניע ברור למעשה".

שר התחבורה המלזי, הישאמודין חוסיין, מסר היום לכלי התקשורת כי נתוני הלוויין של החברה הבריטית עליהם התבססה מלזיה בהערכתה כי המטוס התרסק, כללו את התשדורת האלקטרונית האחרונה של טיסה MH370. הממצאים החדשים בדבר ההתקשרות האחרונה עם המטוס עדיין מצויים תחת חקירה.

החיפושים אחר שרידי המטוס נמשכים (רויטרס)

אוסטרליה: לא מצאנו שרידים  

הבוקר התייחס שר ההגנה האוסטרלי למאמצי החיפוש אחר חלקי המטוס. במסיבת עיתונאים שכינס, אמר כי עד כה צוותי האיתור האוסטרליים הפועלים באזור החיפושים שבדרום האוקיינוס ההודי "לא מצאו כל שריד של המטוס". דברים אלה של השר אינם שופכים אור על גורלו של המטוס גם הבוקר, 17 יום לאחר שנעלם - אולם לאחר ההודעה הרשמית מטעם מלזיה אתמול, הסבירות הגבוהה ביותר היא שהתרסק.

הבוקר הגיעו עשרות בני משפחה זועמים של נוסעים סינים שהיו על הטיסה לבניין שגרירות מלזיה בבייג'ינג, שם החלו להתעמת עם שוטרים. אמש הגיבו בני המשפחות האבלות בזעם על ממצאי החקירה עליהם דיווח ראש הממשלה המלזי, והפנו אצבע מאשימה כלפי הרשויות במדינה.

קרוביהם של 154 הנוסעים הסינים שהיו על הטיסה שעקבותיה אבדו טענו כי ממשלת מלזיה ניסתה להונות אותם במהלך הזמן שחלף מאז נעלמה הטיסה. "אם 154 הנוסעים אכן איבדו את חייהם, מלזיה איירליינס, ממשלת מלזיה והצבא הם מי שבאמת הוציאו אותם להורג", נכתב.

זעם וכאב, משפחות הנוסעים (רויטרס)

"אנחנו, בני המשפחות של אלה שהיו על סיפון המטוס מביעים את מחאתנו נגד התנהגותם", כתבו הקרובים ההמומים. "ננקוט את כל האמצעים העומדים ברשותנו כדי שייקחו אחריות על הפשעים הבלתי נסלחים שביצעו".

עוד נכתב כי "18 ימים עברו שבמהלכם הממשלה והצבא המלזי ניסו לדחות, לרמות את המשפחות של הנוסעים ולהונות את העולם כולו. בהתנהגות חסרת בושה זו הם לא רק פגעו בבני משפחות הנוסעים, אלא פגמו בפעולות החילוץ, תוך בזבוז זמן יקר ומשאבי אנוש".

היעלמות המטוס המלזי - הסיקור המלא:

הידיעה הראשונה: חשש לאסון תעופה באסיה

תעלומת המטוס: נמצאו רמזים חדשים

האוקיינוס ההודי: שברים חשודים זוהו בלב ים

תעלומה: מי חייגה לטייס זמן קצר לפני ההמראה?

לפני הטיסה: קבצים נמחקו ממחשבו של הטייס

משפחות הנוסעים זועמות: "רימו אותנו ועיכבו את החיפושים"

אוסטרליה: "עד כה לא נמצאו שרידים של המטוס באוקיינוס ההודי"