הקרובים זועמים: "מלזיה הוציאה להורג הנוסעים"

משפחות 154 הנספים הסינים שהיו על טיסה MH370 מנסות להתאושש מהאסון שפקד אותן ומפנות אצבע מאשימה כלפי קואלה לומפור: "במשך 18 ימים הם רימו את העולם, זה פשע בלתי נסלח"

ראש ממשלת מלזיה הודיע במסיבת עיתונאים רשמית כי טיסת MH370 התרסקה בוודאות גבוהה בדרום האוקיינוס ההודי וכי איש מתוך 239 הנוסעים ואנשי הצוות שעליה לא שרדו. בני המשפחות האבלות קיבלו על כך מסרון ובו הודעת תנחומים מטעם חברת התעופה, וכעת מגיעה תגובתם הזועמת של קרוביהם של 154 הנוסעים הסינים שהיו על הטיסה שעקבותיה אבדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהצהרה קצרה שפרסמו, טענו הקרובים כי ממשלת מלזיה ניסתה להונות אותם במהלך הזמן שחלף מאז נעלמה הטיסה. "אם 154 הנוסעים אכן איבדו את חייהם, מלזיה איירליינס, ממשלת מלזיה והצבא הם מי שבאמת הוציאו אותם להורג", נכתב.

המסרון למשפחות (רויטרס)

"אנחנו, בני המשפחות של אלה שהיו על סיפון המטוס מביעים את מחאתנו נגד התנהגותם", כתבו הקרובים ההמומים. "ננקוט את כל האמצעים העומדים ברשותנו כדי שייקחו אחריות על הפשעים הבלתי נסלחים שביצעו".

עוד נכתב כי "18 ימים עברו שבמהלכם הממשלה והצבא המלזי ניסו לדחות, לרמות את המשפחות של הנוסעים ולהונות את העולם כולו. בהתנהגות חסרת בושה זו הם לא רק פגעו בבני משפחות הנוסעים, אלא פגמו בפעולות החילוץ, תוך בזבוז זמן יקר ומשאבי אנוש".

בכי קורע לב (רויטרס)

המשפחות עודכנו במסרון: "אנחנו בהלם"

זמן קצר לאחר שראש ממשלת מלזיה הודיע על הבשורה הקשה, גילו קרובי המשפחות לכלי התקשורת הרבים שממשיכים לעקוב אחר ההתפתחויות בפרשה על הדרך המעט אכזרית שבה יצרה איתם חברת התעופה קשר - באמצעות מסרון לטלפונים הניידים שברשותם.

"מלזיה איירליינס נאלצת בצער עמוק להניח מעבר לכל ספק שטיסת MH370 אבדה וכי אין ניצולים", נכתב בהודעה שנשלחה למשפחות. "עלינו לקבל את הראיות החדשות המצביעות על כך שהמטוס התרסק בדרום האוקיינוס ההודי".

את ההודעה הקשה קיבלו בני המשפחות בצער עמוק וזעקות שבר. חלקם פרצו בבכי וסיפרו על הכאב שבאובדן יקיריהם. במשך יותר משבועיים הם נאלצו להתמודד עם חוסר הוודאות והמסתורין שאפף את הפרשה, וכעת נראה שכל המתח שהצטבר התפרק בבכי קורע לב. "אנחנו בהלם, זאת לא הייתה הדרך הנכונה להודיע לנו על כך", סיפרה אחת ממשפחות ההרוגים שניסתה ללא הצלחה לעצור את הדמעות.

ראש ממשלת מלזיה בעת ההודעה (רויטרס)

ראש ממשלת מלזיה הודיע: "הטיסה התרסקה, אין ניצולים"

עוד קודם לכן, לאחר יותר משבועיים שבהם העולם עקב בדאגה אחר גורל הטיסה המלזית ו-239 הנוסעים ואנשי הצוות שעליה, הודיע היום ראש ממשלת מלזיה בצער כי מניתוח הנתונים האחרונים שהתקבלו, עולה כי הטיסה התרסקה בדרום האוקיינוס ההודי, וכי אין ניצולים.

כשהוא בפנים חתומות, עלה ראש הממשלה המלזי לבימה וסיפר על הממצאים החדשים שהתקבלו באמצעות נתוני לוויין. "בעצב ובכאב עמוק עלינו להודיע כי מעל לכל ספק טיסת MH370 אבדה ואין ניצולים", אמר ראש הממשלה נג'יב ראזאק.

המומים לשמע הבשורה (רויטרס)

לדברי ראזאק, מומחים בריטים שניתחו את הממצאים ואת תמונות הלוויין הסיקו שהמטוס הנעדר נראה לאחרונה באזור דרום האוקיינוס ההודי, מערבית לעיר פרת' שבאוסטרליה. על פי פרסומים שונים, משפחות הנוסעים יוטסו ביממות הקרובות לאוסטרליה, כדי להמשיך ולעקוב אחר מאמצי חילוץ השרידים.

ומכאן עולה השאלה כיצד הסיקו המלזים את המסקנה - עוד בטרם נמצאו השרידים? על פי ההודעה המלזית, עיבוד מחדש של האותות ששלח המטוס בטרם התרסק, הביאו לבניית שני מסדרונות טיסה אפשריים. החישוב מחדש של הנתונים האלה, העלה מעל לכל ספק סביר שהמסדרון הצפוני אינו רלוונטי, דבר שהוביל למסקנה כי המטוס טס במסדרון הדרומי - הרחק מכל מקום נחיתה אפשרי.

באתר האינטרנט של חברת התעופה, נמסרה הודעה דומה בתוכנה למסרון שנשלח למשפחות שבה נכתב כי "בצער עמוק עלינו להניח כי טיסה MH370 התרסקה בדרום האוקיינוס ההודי. בשם כולנו במלזיה איירליינס וכל אזרחי מלזיה, התפילות שלנו מוקדשות לכל קרוביהם של 226 הנוסעים ו-13 חברינו ועמיתנו בנקודת זמן כואבת זו".

היעלמות המטוס המלזי - הסיקור המלא:

הידיעה הראשונה: חשש לאסון תעופה באסיה

תעלומת המטוס: נמצאו רמזים חדשים

האוקיינוס ההודי: שברים חשודים זוהו בלב ים

תעלומה: מי חייגה לטייס זמן קצר לפני ההמראה?

לפני הטיסה: קבצים נמחקו ממחשבו של הטייס

משפחות הנוסעים זועמות: "רימו אותנו ועיכבו את החיפושים"