צרפת: תבוסה להולנד בבחירות המקומיות

במפלגה הסוציאליסטית חוששים שהבחירות המקומיות שנערכו אתמול בצרפת מעידות כי הקדנציה הנוכחית של הנשיא הולנד תהיה האחרונה: המפלגה רשמה מפלות משמעותיות בכמה ערים במדינה, כולל בערים שהיו מעוזים של המפלגה במשך עשורים. במקביל, מפלגת הימין הקיצוני זכתה להישגים משמעותיים גם באזורים בהם היא הייתה חלשה בעבר

בדרך החוצה? הנשיא הולנד (רויטרס)

הימין הקיצוני בצרפת רשם הישגים משמעותיים בבחירות המקומיות שהתקיימו במדינה אתמול. במקביל, מפלגת השלטון הסוציאליסטית של הנשיא הולנד ספגה תבוסות משמעותיות למפלגה הגוליסטית (UMP), מה שמעלה דאגה בארמון האליזה כי גם בבחירות הכלליות המפלגה הסוציאליסטית תספוג מפלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבחירות המקומיות הקודמות, ב-2008, רשמו הסוציאליסטים הישג - ואכן זכו בבחירות העוקבות לנשיאות. כעת המפלגה איבדה כמה ממוקדי הכוח החשובים שלה, מה שמעיד על חוסר הפופולאריות של הנשיא המכהן פרנסואה הולנד שנכשל בנסיון לייצב את הכלכלה הצרפתית, ואשר תחת שלטונו האבטלה הגיע לרמה של מעל ל-10%.

מפלגת הימין הקיצוני, החזית הלאומית, זכתה להישגים משמעותיים, לא רק במעוזי הכוח המסורתיים שלה במזרח המדינה אלא גם בכמה ערים ועיירות שהיו משוייכות באופן מסורתי למפלגות אחרות בצפון המדינה ובמערבה.

"להקים חזית לעצור את הימין הקיצוני"

ראש הממשלה ארו קרא למפלגה הסוציאליסטית ולמפלגה הגוליסטית לשלב ידיים במטרה לעצור את התפשטות הימין הקיצוני לקראת הסיבוב השני בבחירות בערים בהן לא הייתה הכרעה, שיתקיים בשבוע הבא. הוא קרא להקים "חזית רפובליקנית" כמו זאת שקמה בסיבוב השני בבחירות לנשיאות ב-2002, אז שתי המפלגות פעלו יחד לעצור את המירוץ לנשיאות של מנהיג המפלגה הקודם ז'אן מרי לה-פן - אותו החליפה בתו מרין ב-2011.

אחוז ההצבעה בסיבוב הראשון עמד על 64%, אחוז הנחשב נמוך יחסית למסורת הפוליטית בצרפת, ובמפלגות המרכז חוששים כי אחוז הצבעה נמוך גם בסיבוב השני יוביל להישגים נוספים לימין הקיצוני. הבחירות המסקרנות ביותר, לראשות עיריית פריז, יוכרעו גם הן רק בשבוע הבא. בראיון לטלוויזיה הצרפתית אמרה מנהיגת הימין הקיצוני, מרין לה-פן, כי החזית הלאומית היא היום "כוח פוליטי גדול" שיגול להוות אלטרנטיבה למפלגות הגדולות.