בריטניה: "רוסיה - הסיכון הגדול ביותר לביטחון אירופה במאה ה-21"

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג כתב טור חריף נגד מדיניות רוסיה באוקראינה ואיים בהטלת סנקציות נוספות ובבידודה הבינלאומי של מוסקבה. "הרוסים שמרגישים ניצחון זמני לא מבינים מה הם עלולים להפסיד", הזהיר הייג, שרמז כי אירופה תשקול לעבור ל"מצב חדש ביחסים עם רוסיה"

נערכים לעימות בקרים? (רויטרס)

המלחמה הקרה תתחדש? שר החוץ הבריטי וויליאם הייג מתח ביקורת חריפה על התנהלות רוסיה בחצי האי קרים, והזהיר כי מוסקבה מסתכנת בבידוד גלובלי נוסף. בטור מיוחד שכתב ל"טלגרף" הבריטי, הזהיר שר החוץ כי "הרוסים שמרגישים ניצחון זמני לא מבינים כמה לארצם יש להפסיד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנושא הסנקציות, טען הייג כי הן "לא נועדו להעניש את העם הרוסי, אלא להעביר מסר ואזהרה למנהיגי רוסיה". שר החוץ הבריטי הוסיף כי הגוש האירופי דן כרגע בהטלת סנקציות נוספות. הוא הסביר כי הסנקציות לא הופעלו בקלות, כי בריטניה ובנות בריתה בנו במשך 20 שנה "מערכת יחסים נורמלית עם רוסיה, ושיתוף פעולה ממנו הרווחנו כולנו".

מאיים על רוסיה. שר החוץ הבריטי הייג (רויטרס)

"הסיפוח הוא פשע, משאל העם - בדיחה"

"פעולות רוסיה באוקראינה מחזירות אותנו לעידן אחר - הסיפוח הבלתי חוקי של קרים הוא פשע, ומשאל העם הוא לעג לדמוקרטיה", הדגיש הייג. "רוסיה פלשה למדינה אירופאית עמיתה והשתמשה בכוח כדי לשנות את גבולותיה". לדברי הייג, הפלישה מהווה "את הסיכון הגדול ביותר לביטחון אירופה מאז תחילת המאה ה-21".

שר החוץ הבריטי הביע חשש מפלישות נוספות של רוסיה: "אם לא נגן על עקרונות הריבונות באוקראינה, יהיה איום דומה ברחבי אירופה והעולם. יש דפוס פעולה של רוסיה, שמנצלת קונפליקטים קפואים ומחפשת לפגום בעתיד העצמאי של מדינות אחרות".

נשקלות סנקציות נוספות (רויטרס)

הייג אמר שהמערב שואף לפיתרון דיפלומטי, אך נערך לעימות חריף יותר: "אנחנו רוצים שרוסיה תיכנס לשיחות ישירות עם אוקראינה ועם מדינות אחרות, כדי להביא לפיתרון שלו של העימות. אף פעם לא ויתרנו על דיפלומטיה, אך עלינו להיות מוכנים לשקול מצב חדש ביחסים עם רוסיה".