מי חייגה לטייס המטוס המלזי לפני ההמראה?

ה"דיילי מייל" הבריטי מדווח כי חוקרי היעלמות המטוס טוענים כי זמן קצר לפני ההמראה קיבל הטייס שיחה טלפון מאישה לא מזוהה, שרכשה מכשיר נייד חד פעמי עם תעודת זהות מזויפת. ראש ממשלת אוסטרליה הביע אופטימיות לרגל חידוש החיפושים: "יש לנו כמה כיוונים מהימנים, התקווה גוברת"

החיפושים נמשכים (רויטרס)

האם זו שיחת הטלפון שתפתור את התעלומה? החוקרים טוענים כי טייס המטוס המלזי קיבל שיחת טלפון מאישה לא מזוהה, זמן קצר לפני ההמראה - ממנה לא שב. מחקירת הפרשה עולה כי השיחה, שארכה כשתי דקות, בוצעה מטלפון חד-פעמי, שככל הנראה נרכש באמצעות תעודת זהות מזויפת - כך נטען ב"דיילי מייל" הבריטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, הקפטן זהארי אחמד שאח בן ה-53 שוחח בטלפון כשעתיים לפני ההמראה, לאחר שקיבל את השיחה מהטלפון הזמני. על פי החוק במלזיה, כל טלפון שנרכש צריך להירכש על ידי תעודת זהות תקפה, אך במקרה זה רוכש - או רוכשת - הטלפון נעזר בתעודת זהות מזויפת. החוקרים חושדים כי שיחה זו עשויה להעיד על קשר לארגוני טרור, וייתכן כי חקירת השיחה תוביל לפיענוח התנהגות הטייס.

במקביל, אשתו של הטייס תיחקר בימים הקרובים בצורה מקיפה. בתחילה החוקרים רצו להניח למשפחה, שנמצאת תחת מתח וחשש כבד לגורל יקירם, אך החשד כי מדובר בפעולת טרור הוביל את החוקרים למסקנה כי אסור לוותר על חקירת בני המשפחה. הטייס ואשתו היו פרודים, אך התגוררו באותו הבית.

טוני אבוט, ראש ממשלת אוסטרליה (רויטרס)

"יש כיוונים מהימנים"

החיפושים אחר המטוס המלזי יתחדשו הבוקר (א') בסמוך לחופי פרת' שבאוסטרליה. נמסר כי מספר המטוסים המשתתפים בחיפושים הורחב ועומד כעת על שמונה. ראש ממשלת אוסטרליה, טוני אבוט, העריך באופטימיות במסיבת עיתונאים כי הסיכויים לפתרון תעלומת טיסה MH370 של חברת "מלזיה איירליינס" גבוהים. אבוט אמר כי "יש לנו כעת כמה כיוונים מהימנים, והתקווה גוברת". "ייתכן כי אנחנו על המסלול לגילוי גורלו של המטוס" הוסיף ראש הממשלה.

בצילומי לוויין שפרסמה אמש סין, נראה עצם באורך של 22.5 מטרים ורוחב של 13 מטרים כשהוא צף במים. צוותי החיפוש הודיעו כי ייעשה מאמץ לאיתור העצם החשוד, לאחר שאתמול לא נמצא דבר.

לפי התצלומים שפרסמה סין, החפצים נמצאו במרחק של 120 קילומטרים מהמקום שבו נמצאו השברים הקודמים שאותרו על ידי אוסטרליה.

גוברים המאמצים לאיתור המטוס המלזי (רויטרס)

שלושה ימים של חיפושים - ללא תוצאות

גם בתום היום השלישי לחיפושים באזור הממוקד לא נרשמה התקדמות בחיפושים. זאת, למרות שיפור ניכר בתנאי הראות. אחד המטוסים המשתתפים במבצע החיפושים דיווח כי ראה כמה עצמים קטנים צפים ובהם משטחי עץ, אבל מטוס צבאי עם ציוד מעקב שנשלח לאזור לא מצא דבר.

המטוס השליך מצוף שאוסף נתונים במטרה לאתר תנועות במים ובנוסף, נשלחה ספינה של הצי האוסטרלי לאזור.

"החלקים שמצאה אוסטרליה שקעו בים"

מטוס של חברת "מלזיה איירליינס" (רויטרס)
ביום שישי הודיעה ממשלת הודו לרשויות במלזיה החוקרות את ההיעלמות, כי המטוס המדובר לא חג בשטחה האווירי של הודו - מה שמאשש את הסברה לפיה המטוס דווקא פנה דרומה - לעבר האוקיינוס ההודי - ולא צפונה, לכיוון אסיה.

סגן ראש הממשלה האוסטרלי, ווארן טרוס, אמר מוקדם יותר כי ייתכן שהחפצים בתצלומי הלווין של אוסטרליה, שעוררו תקווה לפתרון התעלומה, כבר שקעו במים. תמונות הלווין צולמו ביום ראשון שעבר, וטרוס טען כי "יכול להיות שמשהו שצף במים לפני זמן כה רב כבר לא צף, אלא שקע לקרקעית". טרוס הדגיש כי החיפושים יימשכו עוד יום אחד לפחות בשלב הזה וכי ככל הנראה הם אינם שייכים למטוס הנעלם.

החיפושים, שנערכים "בנקודה הכי פחות נגישה בכדור הארץ", לדברי ראש הממשלה האוסטרלי טוני אבוט, מרוחקים מאוד מאוסטרליה - המטוסים צריכים לטוס ארבע שעות לכל כיוון, ועל כן כל מטוס יכול לפעול ולסייר באזור במשך כשעתיים בלבד, בשל צריכת הדלק הגבוהה.