תעלומת המטוס הנעלם: סין מצאה חלק גדול צף באוקיינוס ההודי

שר התחבורה המלזי כינס היום מסיבת עיתונאים בה התכוון להודיע שאין כל חדש בחקירת היעלמות המטוס, אלא שבמהלכה הוא קיבל לידיו פתק ועליו פרטים על ממצא חדש שאיתרו לווינים סיניים: חלק גדול אותר צף בדרום האוקיינוס ההודי. האם הוא שייך למטוס המלזי שנעלם לפני שבועיים?

החלקים שאיתר הלווין הסיני (סקיי ניוז)

אחרי שבועיים ללא קצה חוט, תקווה חדשה בחקירת היעלמות המטוס: שר התחבורה המלזי כינס היום (שבת) מסיבת עיתונאים שגרתית לכאורה, בה הודיע שאין כל חדש - וכי גורלה של טיסת "מלזיה איירליינס" 370 עדיין לא ידוע. אלא שבמהלך מסיבת העיתונאים, הוא קיבל לידיו פתק עם מידע חדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפתק שהועבר לו, נכתב כי לוויינים סינים איתרו עצמים צפים בדרום האוקיינוס ההודי סמוך לחופי אוסטרליה, באזור בו נערכים חיפושים אחר המטוס הנעלם בימים האחרונים. "אחד החפצים הצפים הוא גדול מאוד, בגודל של 22 מטרים על 13", הודיע שר החוץ המלזי לאחר שקיבל לידיו את המידע החדש.

"ספינות סיניות יצאו לאזור על מנת לבדוק את החלק ולבחון האם הוא שייך למטוס שנעלם", הוסיף השר שקיבל את המידע בפתק לאחר שבמהלך מסיבת העיתונאים התקבלה שיחת טלפון מבייג'ינג עם המידע המרעיש.

לא הושגה פריצת דרך בחיפושים (רויטרס)

עוד על פי המידע החדש, החפצים נמצאו במרחק של 120 קילומטרים מהמקום שבו נמצאו השברים הקודמים שאותרו על ידי אוסטרליה. החדשות הרעות לצוותי החיפוש הן שסופת ציקלון מתקרבת לאזור - מה שיקשה על החיפושים ובדיקת החפצים החדשים שנמצאו צפים על פני המים.

"החלקים שמצאה אוסטרליה שקעו בים"

מפת החיפושים (CNN)
הבוקר הודיעה ממשלת הודו לרשויות במלזיה החוקרות את ההיעלמות, כי המטוס המדובר לא חג בשטחה האווירי של הודו - מה שמאשש את הסברה לפיה המטוס דווקא פנה דרומה - לעבר האוקיינוס ההודי - ולא צפונה, לכיוון אסיה.

אמש הודיע סגן ראש הממשלה האוסטרלי, ווארן טרוס, כי ייתכן שהחפצים בתצלומי הלווין של אוסטרליה, שעוררו תקווה לפתרון התעלומה, כבר שקעו במים. תמונות הלווין צולמו ביום ראשון, וטרוס טען כי "יכול להיות שמשהו שצף במים לפני זמן כה רב כבר לא צף, אלא שקע לקרקעית". טרוס הדגיש כי החיפושים יימשכו עוד יום אחד לפחות בשלב הזה וכי ככל הנראה הם אינם שייכים למטוס הנעלם.

החיפושים, שנערכים "בנקודה הכי פחות נגישה בכדור הארץ", לדברי ראש הממשלה האוסטרלי טוני אבוט, מרוחקים מאוד מאוסטרליה - המטוסים צריכים לטוס ארבע שעות לכל כיוון, ועל כן כל מטוס יכול לפעול ולסייר באזור במשך כשעתיים בלבד, בשל צריכת הדלק הגבוהה.

המשפחות ממתינות לבשורה המרה (AP)

"המשפחות רוצות את המידע שאנו פשוט לא יכולים לספק - אנחנו לא יודעים איפה המטוס", ציין השר המלזי במביבת עיתונאים שכינס לאחר שאוסטרליה פרסמה את המידע על מציאת חלקים צפים בים. שר התחבורה סיפר כי במבצע החיפושים משתתפות 18 ספינות, 29 מטוסים ושישה מסוקים. "אנחנו נעזרים בציוד מתוחכם של מדינות בעולם, הציוד המתקדם ביותר, כולל צוללות - שלנו המלזים אין", אמר שר התחבורה.