מנהיגה העליון של אירן חמינאי: "לא יודע אם השואה אמיתית"

המנהיג העליון של אירן עלי חמינאי מכחיש שוב את השואה ואומר כי הוא לא יודע אם היא אמיתית. הוא האשים גם שארה"ב וישראל מנסות "לחסל את פלסטין", ומתח ביקורת על הניסיונות להשיג הסכם גרעין עם מדינתו

שוב מכחיש את השואה. חמינאי (AP)

יום לאחר שהנשיא פרס בירך את העם האירני לראש השנה האירני "הנורוז", המנהיג העליון של אירן האייתוללה עלי חמינאי אמר כי הוא "לא יודע אם השואה אמיתית".

"במדינות האירופיות אף אחד לא מעז לדבר על השואה, ואנחנו לא יודעים אם היא אמיתית או לא ואם היא אירעה, וגם איך התרחשה", הוא ציין בדבריו בעיר משהד בצפון-מזרח המדינה, שצוטטו בחשבון הטוויטר שלו.

הוא גם ציין כי שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים הן בגדר 'מזימה אמריקנית". לדבריו, ארה"ב וישראל מנסות לטהר את פלסטין ממוסלמים: "הם רוצים להפוך את פלסטין למדינה בה מוסלמים ונוצרים לא יכולים לחיות. הם רוצים לחסל את פלסטין".

"העולם מתייחס לקווים האדומים שלהם באופן כזה, אז איך הן מצפים מאתנו להזניח את הקווים האדומים של האמונה שלנו?", אמר בהתייחסו למגעים לתכנית גרעין עם מדינתו.

רוחאני בעבר: "השואה - פשע ראוי לגינוי"

גורמים רשמיים באירן סירבו בעבר להודות בטבח של שישה מיליון יהודים באירופה בזמן מלחמת העולם השנייה, אם כי אחרים דווקא הראו סימנים של שינוי לאחרונה. כך למשל, בחודש ספטמבר נשיא אירן חסן רוחאני גינה בריאיון שהעניק ל-CNN את השואה וכינה אותה "טבח", זאת לעומת קודמו אחמדינג'אד שאמר שמדובר במיתוס.

"אני יכול לומר שכל פשע שבוצע בהיסטוריה נגד האנושות, ובכלל זה הפשע שביצעו הנאצים כלפי היהודים, ראוי לגינוי", אמר אז רוחאני. "כל פשע שהם ביצעו נגד היהודים, אנו מגנים. נטילת חיים, ולא משנה אם אלה חיים של יהודי, נוצרי או מוסלמי". עם זאת, הוא ציין כי זה לא מצדיק כיבוש של אדמת עם אחר, בהתייחסו לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

גם שר החוץ של אירן מוחמד זריף אמר בתחילת השנה כי השואה הייתה טרגדיה נוראית. דבריו עוררו ביקורת רבה במדינה.